Gigantyczna kara dla UPC. Firma będzie musiała zwrócić klientom pieniądze

UPC ukarane przez UOKiK grzywną w wysokości prawie 33 mln zł.
UPC ukarane przez UOKiK grzywną w wysokości prawie 33 mln zł. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na UPC Polska grzywnę i nakazał zwrócić klientom bezpodstawnie naliczone opłaty. Zdaniem urzędu nadawca w swoich umowach stosował kilka niedozwolonych klauzul.


Kara w wysokości 33 mln i zwrot pieniędzy to konsekwencje ostatnich działań firmy. Jak donosi urząd, operator dzięki kruczkom w umowach, mógł bezzasadnie podnosić stawki abonamentu i pobierać opłaty za wizyty technika i zmieniać listy dostępnych kanałów – wylicza serwis wirtualnemedia.pl.

UPC w swoich umowach zastrzegał sobie prawo do podnoszenia opłaty raz w roku od 5 do 8 zł, nie podając przyczyn podwyżek. W przypadku wizyt technika operator sam decydował o tym, czy wizyta była uzasadniona. W przypadku negatywnego rozpatrzenia klient ponosił opłatę w wysokości 50 zł.

Nietypowa kara dla Biedronki
Największa sieć handlowa w Polsce podpadła Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów niedostatecznym informowaniem klientów o możliwościach zwrotu towarów. UOKiK postanowił ukarać Jeronimo Martins Polska w nietypowy sposób: sieć będzie musiała przeprowadzić szkolenia klientów i rozdać części z nich vouchery rabatowe wartości 10 złotych.


Podejrzenia o nieczyste zagrywki Della
O co poszło? O to, że polskie spółki Della – Dell i EMC Computer Systems Poland wraz z ich partnerami handlowymi mogły "zawrzeć porozumienie ograniczające konkurencję". To na razie postępowanie wyjaśniające, regulator podejrzewa, ale nie wie na pewno.

Do procederu mieli być wciągnięci partnerzy handlowi firm, podaje UOKiK. Przypomnijmy, kupno EMC przez Della było jedną z największych transakcji na rynku technologicznym.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.