Kupujemy coraz więcej sportowych trykotów. Ale większość z nas w ogóle nie ćwiczy

Liczba Polaków regularnie uprawiających sport niestety ciągle spada.
Liczba Polaków regularnie uprawiających sport niestety ciągle spada. Foto: Michał Łepecki / Agencja Gazeta
Polacy wydają na sport coraz więcej pieniędzy, szczególnie dużo inwestując w sportowe ubrania. Ale najwyraźniej odziewamy się w trykoty po to, by było nam wygodnie, bo liczba rodaków aktywnych fizycznie mocno spadła. Aż 56 proc. z nas w ogóle nie uprawia sportu.


Aż o 10 proc. spadł odsetek Polaków, którzy w ogóle nie uprawiają sportu. U nas regularnie ćwiczy jedynie jedna czwarta społeczeństwa, unijna średnia to 40 proc. Aż 56 proc. z nas twierdzi, że sportu nie uprawia w ogóle – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Mniej aktywne niż w innych krajach są w Polsce niemal wszystkie badane grupy: samozatrudnieni, menedżerowie, osoby zajmujące się domem, bezrobotni czy pracownicy fizyczni. Najsłabiej wypadają statystki dla emerytów – sport uprawia tylko 12 proc. z nich, ponad dwa razy mniej niż średnio w UE, gdzie aktywnych fizycznie jest 28 proc. seniorów.

Ile Polak wydaje na sport?
Co ciekawe, przeciętne gospodarstwo domowe wydaje na sport 458 złotych rocznie. To o 40 złotych więcej, niż w roku 2012. Nieco ponad 60 proc. tej sumy idzie na zajęcia sportowe, ale największy wzrost wydatków zanotowano w zakupach odzieży sportowej. Wygląda więc na to, że kupowanie coraz większej ilości sportowych ciuchów nie przekłada się na regularne uprawianie sportu.


Nieco lepiej jest w branży klubów fitness. Obecnie należy do nich 3 mln Polaków – to o 2,7 proc więcej, niż wcześniej. Jest to prawdopodobnie pokłosie faktu, że coraz więcej pracodawców daje tzw. karty sportowe (czyli opłacone abonamenty na zajęcia sportowe) swoim pracownikom. Sęk w tym, że mowa o liczbie karnetów opłaconych a nie wykorzystywanych. Faktyczna liczba ćwiczących może być o wiele niższa.

Cała branża sportowa wygenerowała w zeszłym roku dla gospodarki prawie 10 mld zł. Pracuje w niej 109 tys. ludzi, którzy zarabiają łącznie 3 mld zł rocznie. PIE przypomina, że brak aktywności fizycznej mieszkańców Polski przynosi naszej gospodarce 7 mld zł strat rocznie. Ale na profesjonalnym sporcie też trudno zarobić, co widać po naszej lidze piłkarskiej i ludziach, którzy w nią inwestują.

– Gdyby co druga osoba, która nie jest aktywna fizycznie, zaczęła regularnie uprawiać sport, przełożyłoby się to na co najmniej 11 tys. zawałów mniej, 2,2 tys. mniej zachorowań na nowotwór jelita grubego czy 1,5 tys. mniej przypadków raka piersi – mówi Krzysztof Kutwa, analityk PIE.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby