Ta popularna aplikacja wyłudza pieniądze użytkowników. Ściągnęło ją 100 mln osób

CamScanner, aplikacja do generowania dokumentów PDF, wyłudzała pieniądze użytkowników. Zapisywała ich na płatne subskrypcje.
CamScanner, aplikacja do generowania dokumentów PDF, wyłudzała pieniądze użytkowników. Zapisywała ich na płatne subskrypcje. Fot. 123rf.com / zdjęcie seryjne
Popularna aplikacja mobilna na Androida, CamScanner, służy do generowania dokumentów PDF. Przez jakiś czas można było ją pobrać w oficjalnym Sklepie Play firmy Google. A ona sama pobierała programy, które zapisywały ofiary do płatnych subskrypcji.


Aplikacja już została usunięta ze sklepu, jednak statystyki platformy wskazują, że pobrano ją ponad 100 mln razy – donoszą eksperci Kaspersky. Mowa o aplikacji CamScanner, którą przy tej okazji powinno się nazwać scamem.


Miała służyć do generowania dokumentów PDF. Natomiast zawierała też mechanizmy pobierające na smartfony ofiar szkodliwe programy, które pozwalały m.in. na zapisywanie użytkowników do płatnych subskrypcji.

Niedługo po zniknięciu aplikacji ze Sklepu Play jej twórca wydał oficjalne oświadczenie. Wynika z niego, że incydent wynikał z błędu po stronie dostawcy reklam. Te wyświetlały się bardzo nachalnie i zapisywały do wspomnianych subskrypcji.– Sytuacja, w której aplikacja z tak dużą liczbą użytkowników dystrybuuje szkodliwe narzędzia, należy do rzadkości. Biorąc pod uwagę pozytywne recenzje w Sklepie Play firmy Google oraz fakt, że nikt wcześniej nie wykrył nic szkodliwego w tej aplikacji, można podejrzewać, że szkodliwe funkcje zostały dodane wraz z jedną z niedawnych aktualizacji. Mamy do czynienia z kolejnym przykładem na to, że użytkownicy powinni się zaopatrzyć w skuteczną ochronę urządzeń z Androidem, nawet gdy pobierają aplikacje wyłącznie z oficjalnych źródeł – powiedział Igor Gołowin, badacz ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.


Eksperci przestrzegają, żeby nawet aplikacje z zaufanych źródeł mogą zostać zainfekowane. Przy tym dodają, aby regularnie uaktualniać system oraz instalować na smartfonach systemy bezpieczeństwa.

Aplikacje kradły zdjęcia użytkowników
Pieniądze to nie wszystko, co wyłudzają aplikacje. Na początku roku pisaliśmy w INNPoland.pl, że Google zdecydował się na zbanowanie blisko trzydziestu aplikacji, które wykorzystywały zdjęcia przesłane przez użytkowników. Oprócz kradzieży zdjęć, serwowała ona użytkownikom… reklamy serwisów pornograficznych.

Test 250 antywirusów na smarftony
Z raportu austriackiej organizacji zajmującej się badaniem programów antywirusowych wynika, że ochrona zapewniana przez blisko 40 proc. z 250 przebadanych aplikacji jest niewłaściwa.

Organizacja AV-comparatives przetestowała 250 aplikacji antywirusowych na Androida. Użyto do tego próbek dwóch tysięcy rodzajów szkodliwego oprogramowania, które atakowało nasze smartfony w ostatnim roku. Oczywiście testy były zautomatyzowane, co znacznie skróciło czas przygotowywania końcowego raportu.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby