Młodzi Polacy myślą, że emerytura to tylko kilka lat. Ten raport daje do myślenia

Polacy myślą, że na emeryturze będą żyli kilka lat. Tymczasem średnia to niemal 20 lat.
Polacy myślą, że na emeryturze będą żyli kilka lat. Tymczasem średnia to niemal 20 lat. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Młodzi Polacy mają mylne wrażenie, że na emeryturze będą żyli tylko kilka lat. Wierzą więc, że na starość jakoś sobie poradzą. Tymczasem dane ZUS wskazują, że obecnie na emeryturze żyjemy niemal 20 lat.


Badania przeprowadzone przez Prudential Family Index wskazują, że prawie połowa Polaków ma błędne przekonanie co do tego, jak długo będą żyli na emeryturze. Ich zdaniem ten czas to tylko kilka lat. Nawet świadomość tego, że emerytury mogą być niskie, często nie skłania ich do dodatkowego oszczędzania.

Jedynie połowa Polaków odkłada dodatkowe pieniądze na jesień życia. Z czego zdecydowana większość ma świadomość, że i to może nie wystarczyć.

Co ciekawe, z raportu wynika, że wielu młodych Polaków ma ambitne plany dotyczące życia na emeryturze. 54 proc. badanych chce podróżować po świecie, a jednocześnie 51 proc. chce zająć się przyjemnościami, na które wcześniej nie mieli czasu. 49 proc. planuje pomagać dzieciom i wnukom. Można było wskazać kilka odpowiedzi.

Polacy są coraz bardziej świadomi niskiej przyszłej emerytury
Wyniki pokazują, że szacunkowo trzy czwarte Polaków spodziewa się emerytury wynoszącej maksymalnie połowę wysokości aktualnej pensji. Z tego względu 52 proc. młodych Polaków oszczędza. Przy tym 42 proc. Polaków planuje w przyszłości oszczędzać, a 37 proc. uważa, że odkłada zbyt mało.


Prawie wszyscy ankietowani – bo aż 94 proc. – wiedzą, że trzeba oszczędzać.

Co ciekawe aż 47 proc. myśli, że na emeryturze spędzi tylko kilka lat. Jedynie 13 proc. uważa, że może to być 20 lat lub więcej.

Tyle wynosi przeciętna emerytura w Polsce
Przeciętne świadczenie emerytalno-rentowe wypłacone w pierwszym półroczu tego roku wyniosło 2236,84 zł i było o 4,5 proc. wyższe niż rok wcześniej – podał ZUS. Nie oznacza to jednak, że warunki bytowe polskich emerytów uległy w tym okresie niespodziewanemu polepszeniu.

W czerwcu wypłacono prawie 7,7 mln rent i emerytur. Jak podaje ZUS, jest to ponad 111 tys. więcej świadczeń niż rok wcześniej. Samych emerytów w Polsce mamy już ponad 5,7 mln.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę