ZUS ujawnia najnowsze dane. Wiemy, ile wynosi przeciętna emerytura w Polsce

Przeciętne świadczenie emerytalno-rentowe w Polsce w pierwszej połowie 2019 r. wyniosło 2236,84 zł - podał ZUS.
Przeciętne świadczenie emerytalno-rentowe w Polsce w pierwszej połowie 2019 r. wyniosło 2236,84 zł - podał ZUS. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Przeciętne świadczenie emerytalno-rentowe wypłacone w pierwszym półroczu tego roku wyniosło 2236,84 zł i było o 4,5 proc. wyższe niż rok wcześniej - podał ZUS. Nie oznacza to jednak, że warunki bytowe polskich emerytów uległy w tym okresie niespodziewanemu polepszeniu.


– Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wysokość świadczeń niezmiennie jest coroczna waloryzacja - bieżący rok jest drugim z rzędu, kiedy wskaźnik waloryzacji przekroczył poziom 102 proc. – tłumaczy ZUS w swoim raporcie.

W czerwcu wypłacono prawie 7,7 mln rent i emerytur. Jak podaje ZUS, jest to ponad 111 tys. więcej świadczeń niż rok wcześniej. Samych emerytów w Polsce mamy już ponad 5,7 mln.

Sporym wydatkiem dla ZUS-u była w tym roku wypłata tzw. trzynastej emerytury. Przeznaczono na nią łącznie 8,7 mld zł - czyli 7,6 proc. wszystkich wydatków na renty i emerytury w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2019 r.

Najniższa emerytura w Polsce wynosi 2 grosze
Aż 227 tys. seniorów nie dostaje nawet minimalnej emerytury. Wszystko przez to, że nie wypracowało odpowiedniego stażu. Rekordzistką jest tutaj emerytka z Biłgoraja, która w swoim życiu odprowadziła składkę emerytalną za jeden dzień pracy, w związku z czym co miesiąc trafia do niej świadczenie w wysokości... 2 groszy.

Na drugim końcu spektrum są osoby, które przepracowały ponad 40 lat, a także ci zarabiający sporo więcej niż wynosi średnia krajowa - czyli np. ministrowie i parlamentarzyści. W zeszłym roku liczba osób pobierających ponad 10 tys. zł świadczenia wzrosła o jedną trzecią. Największa emerytura w naszym kraju wynosi 22,5 tys. zł, a pracowano na nią aż 57 lat.


Nie mamy co liczyć na godne emerytury
W innym niedawnym raporcie ZUS ostrzega z kolei, że nadchodzi emerytalna katastrofa, a obecni 40-latkowie nie mają co liczyć na godne życie na emeryturze. Polacy, którzy teraz zarabiają średnią krajową, na starość będą musieli przeżyć za nieco ponad tysiąc złotych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby