Głodowa emerytura nabiera nowego znaczenia. Aż trudno uwierzyć, jakie jest najniższe świadczenie w Polsce

Najniższa emerytura w Polsce wynosi 2 grosze. Najwyższa to 22,5 tys. zł.
Najniższa emerytura w Polsce wynosi 2 grosze. Najwyższa to 22,5 tys. zł. Fot. Jarosław Kubalski
Człowiek na starość chciałby odpocząć od pracy, ciesząc się godną emeryturą. Tymczasem w Polsce mało który emeryt nie narzeka na wysokość swojego świadczenia. Okazuje się, że ci otrzymujący średnią emeryturę powinni się cieszyć, bo przecież mogliby dostawać 2 grosze.


To nie żart! Tyle dostaje seniorka z Biłgoraja, która w swoim życiu odprowadziła składkę emerytalną za jeden dzień pracy – podaje Fakt. Dwa razy więcej dostaje kobieta ze Szczecina, która pracowała zaledwie miesiąc.

Aż 227 tys. seniorów nie dostaje nawet minimalnej emerytury. Wszystko przez to, że nie wypracowało odpowiedniego stażu.

Natomiast nie wszyscy emeryci mogą narzekać. Rekordzista, który przepracował 57 lat, dostaje aż 22,5 tys. zł. Jest też sporo osób, które dostają świadczenie powyżej 10 tys. zł. Ich liczba w zeszłym roku wzrosła o jedną trzecią.

Dostają tyle osoby, które przepracowały ponad 40 lat, a także ci zarabiający sporo więcej niż wynosi średnia krajowa. A są to np. ministrowie i parlamentarzyści.

Emerytury lecą na łeb na szyję
Obecni 40-latkowie nie mają co liczyć na godne życie na emeryturze. ZUS ostrzega, że nadchodzi emerytalna katastrofa. Polacy, którzy teraz zarabiają średnią krajową, na starość będą musieli przeżyć za trochę więcej niż tysiąc złotych.

Według najnowszego raportu ZUS, przyszłe emerytury będą coraz niższe. Ich relacja w stosunku do średnich zarobków Polaków będzie nieustannie spadać.

Jeszcze pięć lat temu przeciętna emerytura stanowiła niemal 62 proc. średniej pensji. Rok temu było to jedynie 56,4 proc. Raport wskazuje, że gdy obecni 40-latkowie będą przechodzić na emeryturę, dostaną zaledwie 38 proc. swoich zarobków.

Tym narzędziem obliczysz, ile pieniędzy możesz dostać na emeryturze
Pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 osób weszli na początku lipca do systemu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Teraz dzięki specjalnemu kalkulatorowi można obliczyć wysokość swoich przyszłych oszczędności. Natomiast firmy mogą sprawdzić, ile pieniędzy będą musiały wpłacać.


Osoby, które zastanawiają się, czy warto uczestniczyć w PKK, mogą obliczyć, ile odłożą do czasu przejścia na emeryturę. W tym celu wystarczy skorzystać ze specjalnego kalkulatora PPK.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.