Kalkulator PPK. Tym narzędziem obliczysz, ile pieniędzy możesz dostać na emeryturze

Kalkulator PPK pozwoli obliczyć wysokość przyszłych oszczędności.
Kalkulator PPK pozwoli obliczyć wysokość przyszłych oszczędności. Fot. Tomasz Wiech / Agencja Gazeta
Pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 osób weszli na początku lipca do systemu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Teraz dzięki specjalnemu kalkulatorowi można obliczyć wysokość swoich przyszłych oszczędności. Natomiast firmy mogą sprawdzić, ile pieniędzy będą musiały wpłacać.


Osoby, które zastanawiają się, czy warto uczestniczyć w PKK, mogą obliczyć, ile odłożą do czasu przejścia na emeryturę – informuje Business Insider. W tym celu wystarczy skorzystać ze specjalnego kalkulatora PPK.

Wystarczy w nim wypełnić odpowiednie dane, jak wiek, w którym przystępuje się do PPK, obecne wynagrodzenie brutto, wysokość podstawowej miesięcznej wpłaty itp.

Natomiast pracodawcy mogą sprawdzić ile wyniosą wpłaty z tytułu PPK w ich firmie. W tym przypadku trzeba wpisać sumę wynagrodzeń brutto wszystkich pracowników, podstawową wpłatę itd.

PPK czy PPE? Wyjaśniamy, co się bardziej opłaca
Analiza nie będzie łatwa, bo to, ile pieniędzy dostaniemy po przejściu na emeryturę, zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych będzie stopa zwrotu, czyli po prostu procent zysków, jaki wypracuje instytucja zarządzająca naszymi pieniędzmi. Ten i inne czynniki wpływające na wysokość świadczenia opisuje nasz dziennikarz w swoim artykule.

Wyjaśniamy, jak się wypisać z programu
Pracownicze Plany Kapitałowe ruszyły z początkiem lipca. Tymczasem wielu pracowników firm zrzeszonych w Pracodawcach RP zdążyło już zadeklarować wyjście z programu. Część z nich na pewno zastanawia się, jak zrezygnować z udziału. Wystarczy złożyć wniosek do pracodawcy.


Program ledwo ruszył, a rezygnację zdążyło już zadeklarować 41,4 proc. pracowników firm zrzeszonych w Pracodawcach RP – pisaliśmy niedawno w INNPoland, gdzie poinformowaliśmy także o możliwości rezygnacji. Natomiast warto wiedzieć, jak wypisać się z programu PPK.

Trzeba to zrobić na specjalnym formularzu, który powinien udostępnić pracodawca. Konieczne jest złożenie sześciu podpisów. W innym przypadku wniosek będzie nieważny.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł