Brzmi nieprawdopodobnie, ale działa. Tam pracownicy sami ustalają swoje pensje

Istnieją firmy, w których pracownicy sami decydują, ile będą zarabiać.
Istnieją firmy, w których pracownicy sami decydują, ile będą zarabiać. Fot. 123rf.com
Firma, która pozwala pracownikom ustalać wysokość ich własnego wynagrodzenia? Trudno uwierzyć w istnienie takich tworów, ale są one jak najbardziej prawdziwe. Co więcej - mają się bardzo dobrze.


Większość z firm oferujących możliwość określenia własnej pensji robi to, aby przyciągnąć do siebie jak najlepszych pracowników. I wygląda na to, że są z tego zadowolone. Jak można dowiedzieć się z portalu BBC, w jednej z nich od czasu wprowadzenia tego systemu pensje wzrosły o 10 proc., jednak równocześnie znacząco spadła rotacja pracowników.

Kontrolują sami pracownicy
Osoby pracujące w tego typu firmach mają dużą dowolność w kształtowaniu swojego wynagrodzenia, jednak decyzji nie podejmują w ciemno. Mają dostęp do danych dotyczących budżetu i kosztu pracy - a w proces decyzyjny zaangażowani są również inni pracownicy, którzy oceniają wnioski.

Charles Towers-Clark, szef firmy Pod Group wspomina w rozmowie z BBC sytuację w której pracowniczka chciała podwyżkę wynoszącą więcej niż warte było jej stanowisko.

– To była jej decyzja, jednak powiedziałem jej "możesz to zrobić, ale jeśli okażesz się nieekonomiczna lub nie da się uzasadnić twojej wartości, może się to skończyć tylko w jeden sposób" – stwierdza. Nietrudno się domyślić, że po tej rozmowie pracowniczka zrewidowała swoje oczekiwania.


Elastyczne godziny pracy w Finlandii
Fińscy pracownicy od 2020 r. będą mogli sami zdecydować, kiedy i gdzie będą pracować przez co najmniej 20 godzin w tygodniu. To prawdziwy ukłon w stronę pracowników i lepszego tzw. work-life balance, ale również w kierunku pracodawców – liczne badania pokazują bowiem, że elastyczne godziny pracy zwiększają produktywność i poczucie zadowolenia z pracy, a nawet są skuteczniejsze niż podwyżki.

Dzięki ustawowo przyjętej regule, Finowie będą mogli nie tylko łatwiej dostosować swój grafik do opieki nad dziećmi czy dodatkowych, niezwiązanych z karierą zajęć, ale również kumulować wolne godziny i wykorzystywać je do przedłużenia urlopu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)