Gowin o pensjach w dużych miastach. "8 tys. zł na rękę to nie są wysokie zarobki"

Wicepremier uważa, że 8 tys. zł na rękę w dużych miastach to nie są wysokie zarobki.
Wicepremier uważa, że 8 tys. zł na rękę w dużych miastach to nie są wysokie zarobki. Fot. Pawel Malecki / Agencja Gazeta
Projekt dotyczący zniesienia limitu składek na ZUS jest kontrowersyjny. Tak uważa wicepremier, który nie jest zwolennikiem tego pomysłu, podobnie jak kierowane przez niego Porozumienie.


Zdaniem Gowina zarobki na poziomie 8 tys. zł netto w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Wrocław i Poznań, nie są wysokie – powiedział w rozmowie z Radiem Zet.

Gowin jest przeciwny zniesieniu limitu składek. – To uderza w klasę średnią, która w każdym demokratycznym kraju jest kołem zamachowym rozwoju cywilizacyjnego – stwierdził w rozmowie.

Beata Lubecka, prowadząca program, przypomniała że aktualnie roczne zarobki wynoszące 142 950 zł zwalniają z konieczności opłacania składek ZUS. Ta kwota w przeliczeniu na miesiąc to 8 tys. zł netto miesięcznie.

– Trzeba się zastanowić, czy te 140 tysięcy jest odpowiednią kwotą, czy ZUS nie powinien być zniesiony, zlikwidowany od nieco wyższych wynagrodzeń – podsumował Gowin.

Zniesienie limitu podstawy składek ZUS może uderzyć w najbiedniejszych
Zapisane w budżecie na przyszły rok zniesienie limitu podstawy składek ZUS może doprowadzić powstania tzw. kominów emerytalnych i uderzyć w najbiedniejszych – alarmują Federacja Przedsiębiorców Polskich oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej.

Dodatkowe 5 mld do budżetu
Aktualnie limit podstawy składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w skali roku wynosi 30-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Z projektu budżetu wynika, że rząd ten limit zlikwiduje. Z załącznika do Wieloletniego Planu Finansowego możemy się dowiedzieć, że zniesienie limitu dla sektora finansów publicznych mogłoby przynieść budżetowi dodatkowe 5,2 mld zł netto w 2020 r.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę