“Szóstka” Kaczyńskiego. Znamy powyborcze plany PiS dot. olbrzymich podwyżek składek na ZUS

PiS ma powyborczy plan na zwiększenie składek na ZUS.
PiS ma powyborczy plan na zwiększenie składek na ZUS. Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
Rząd jak zwykle przed wyborami składa kolejne obietnice. Żeby nie okazały się niespełnione, skądś trzeba wziąć pieniądze na ich finansowanie. PiS ma na to sprytny plan składający się z sześciu podpunktów. Natomiast każdy z nich uderza wymiernie podnosi wysokość składek na ZUS.


Podwyżki składek mają pozwolić na zmniejszenie dotacji budżetowych na ZUS – informuje Wyborcza.biz. – Tym sposobem rząd będzie miał z czego finansować swoje socjalne obietnice – dodaje dziennik.

Owe podwyżki mają dotknąć nie tylko zwykłych obywateli, ale i przedsiębiorców. Partia Kaczyńskiego już przygotowała kilka projektów ustaw, ale prezes zakazał ich promowania przed wyborami. Procedowane zostaną po wyborach wraz z końcem października.

1. Dodatkowe oskładkowanie pracowników
Pierwszym podpunktem jest dodatkowe oskładkowanie pracowników. Rząd ma zamiar poddać pełnemu oskładkowaniu umowy zlecenia. Jeśli rozwiązanie wejdzie w życie, to posiadacze kilku umów zlecenia będą musieli płacić składki od każdej z nich. Da to budżetowi 2,54 mld zł.


2. Zniesienie limitu składek ZUS
Druga część planu zakłada zniesienie limitu składek ZUS. Obecnie składki płaci się do osiągnięcia limitu, czyli 30-krotności pensji. Teraz patria chce znieść ten limit, dzięki czemu każdy będzie płacił składki przez cały rok. Dzięki temu do budżetu państwa trafi 5,1 mld zł rocznie.


3. Likwidacja OFE
Trzecie rozwiązanie to ostateczna likwidacja OFE. Rząd liczy na to, że 80 proc. Polaków wybierze IKE, a rząd zyska w ciągu dwóch lat 19,5 mld zł.

4. Test przedsiębiorcy
Czwarta ustawa to znany już powszechnie test przedsiębiorcy. Ma on weryfikować wiarygodność przedsiębiorców. Z analiz resortu wynika, że zagrożonych jest 80 tys. firm. Jeśli nie zdadzą egzaminu, to do budżetu państwa trafi 1,2 mld rocznie.


5. Pracownicze plany kapitałowe
Przedostatni, czyli piąty pomysł jest powiązany z nowym programem emerytalnym i pozornie ma zwiększyć przyszłe świadczenie. Pracownicze plany kapitałowe zobligują do comiesięcznego zmniejszenia pensji od 2 do 4 proc.

6. Zarządzanie aktywami Funduszu Rezerwy Demograficznej
Na koniec rząd chce zająć się emerytami. Szósty plan to zarządzanie aktywami Funduszu Rezerwy Demograficznej. Spod skrzydeł ZUS środki mają polecić do Polskiego Funduszu Rozwoju. Z założenia pieniądze znajdujące się w funduszu miały być kołem ratunkowym dla przyszłych emerytur. Natomiast rząd chce zająć się zgromadzonymi aktywami, które aktualnie wynoszą około 42 mld zł.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby