Pieniądze z OFE na prywatne konta. Premier Morawiecki ujawnił zmiany w systemie emerytalnym

Gabinet Mateusza Morawieckiego chce wszystkie środki z OFE przekazać na IKE. Fundusze zamieniłyby się w fundusze inwestycyjne.
Gabinet Mateusza Morawieckiego chce wszystkie środki z OFE przekazać na IKE. Fundusze zamieniłyby się w fundusze inwestycyjne. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Wprowadzone 20 lat temu przez gabinet Jerzego Buzka Otwarte Fundusze Emerytalne miały być fundamentem naszych emerytur. To już w olbrzymiej mierze historia: rząd Mateusza Morawieckiego przedstawił dziś własną koncepcję. Zgodnie z nią 162 miliardy złotych z naszych kont w OFE, trafi na nasze prywatne, indywidualne konta emerytalne. Co dalej, zależeć będzie od właściciela konta.


Właściciele kont – i przelanych na nie środków – będą mieli możliwość przekazania ich do ZUS, ewentualnie pozostawienia na IKE. – Środki te będą w 100 proc. prywatne i dziedziczone – dowodził szef rządu na poniedziałkowej konferencji prasowej. – Polacy będą mieli wolny wybór, gdzie ulokować te środki: czy na IKE, czy przesunąć do ZUS. To nie jest decyzja rządu i państwa – dowodził.

– Zakładamy, że Polacy chcą je zostawić na IKE na swoich prywatnych kontach – skwitował. Inna sprawa, że przeniesienie pieniędzy do IKE będzie obciążone opłatą przekształceniową, wysokości 15 proc. zgromadzonych środków. Ma to tworzyć równowagę: skoro emerytury z ZUS są opodatkowane, to brak obciążenia środków z IKE byłby preferencją na rzecz tej drugiej formy oszczędzania na starość.

System ma być oparty ponownie na trzech filarach. Pierwszym będzie ZUS. Drugim pracownicze plany kapitałowe. Trzecim będą OFE, przekształcone w fundusze inwestycyjne. – Chodzi o takie przekształcenie OFE, żeby nikt już nigdy w przyszłości nie mógł sięgnąć po te środki, które od 1999 r. często były uważane za środki na de facto indywidualnych rachunkach obywateli – dodał Morawiecki.


Jak stwierdził, to „niezbędny krok w kierunku uporządkowania systemu emerytalnego, jego większej transparentności, żeby przyszli emeryci mieli pewność”. Pieniądze z IKE mają być dostępne po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.