Jeden z największych absurdów powraca. Resort finansów przeprowadził już próbny test przedsiębiorców

Minister finansów Teresa Czerwińska (w środku). Test przedsiębiorcy może przynieść resortowi aż 1,2 mld zł w 2020 r. Wyjaśniamy, na czym polega dziwny pomysł resortu
Minister finansów Teresa Czerwińska (w środku). Test przedsiębiorcy może przynieść resortowi aż 1,2 mld zł w 2020 r. Wyjaśniamy, na czym polega dziwny pomysł resortu Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
O „teście przedsiębiorcy”, czyli bliżej niesprecyzowanej formule sprawdzania przez fiskus, czy osoba prowadząca działalność gospodarczą rzeczywiście prowadzi firmę, usłyszeliśmy kilka tygodni temu z ust jednego z szefów resortu finansów. Potem ministerstwo odcięło się od pomysłu, który zdecydowanie nie przypadł do gustu biznesowi i ekspertom. Nie była to najwyraźniej decyzja definitywna.


Test, mający przesądzić, czy chodzi o „prawdziwego” przedsiębiorcę, czy raczej – pracownika wypchniętego przez pracodawcę „na działalność”, a przy okazji „optymalizującego” podatki – powraca. Ba, od 1 stycznia 2020 r. może stać się rzeczywistością – taki scenariusz zakłada przynajmniej Wieloletni Plan Finansowy, czyli rządowa strategia gospodarcza, zgłaszana Brukseli.

Jak pisze portal money.pl, test był już – nomen omen – testowany. Teoretycznie, nie ma się czego obawiać: sito przeszła olbrzymia większość przedsiębiorców (97,3 proc.). Oznaczałoby to, że z 2,8 mln firm w Polsce kłopoty może mieć około 80 tysięcy.

Zależność ekonomiczna i organizacyjna
„Test” sprowadzał się do analizy sytuacji przedsiębiorcy, w próbnym badaniu wytypowano 16 tys. firm. Dane GUS zestawiono z danymi podatkowymi z 2017 r., przyglądając się zależnościom finansowym i organizacyjnym. Jeżeli analitycy natykali się na klienta, który odpowiadał za 75 proc. dochodu – uznawali, że istnieje zależność ekonomiczna. W sytuacjach, gdy klient decydował np. o godzinach pracy samozatrudnionego, uznawano istnienie zależności organizacyjnej.

Z eksperckich wyliczeń wynika ponadto, że test byłby dla budżetu państwa całkiem dobrym interesem: to przewidywane 1,2 mld zł zysków tylko w 2020 r. Wynika to z faktu, że gdyby jakąś część samozatrudnionych uznać za „fałszywych” przedsiębiorców, musieliby się oni rozliczyć według PIT (czyli nierzadko według stawki 32 proc.), a nie liniowej 19-procentowej stawki dla firm.


Resort, dopytywany o wprowadzenie testu przedsiębiorcy, robi unik. – To pomysł, który faktycznie znalazł się w projekcie Wieloletniego Planu Finansowego. Jak cały plan finansowy, będzie jeszcze oceniany w ramach Rady Ministrów, w ramach konsultacji z innymi resortami – cytuje money.pl rzecznika ministerstwa finansów, Pawła Jurka.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.