Smartfony wymieniamy średnio co 3 lata. To działa na niekorzyść dla środowiska.
Smartfony wymieniamy średnio co 3 lata. To działa na niekorzyść dla środowiska. Fot. Pxhere
Reklama.
Do takich wniosków doszli Aktywiści z Europejskiego Biura Ochrony Środowiska, przygotowując raport na temat kosztów kultury jednorazowości dla klimatu i środowiska – informuje Gazeta Wyborcza.
Podczas badań starali się zmierzyć, w jakim stopniu i na jakim etapie dany sprzęt elektryczny bardziej przyczynia się do globalnego ocieplenia.
Okazuje się, że bardziej niż w fazie produkcji i użytkowania, smartfony przyczyniają się do wzrostu globalnego ocieplenia, trafiając na śmietnik.
Wyliczenia dają do myślenia. Wynika z nich, że aby produkcja i użycie smartfona w mniejszym stopniu odbijały się na środowisku, to należy go używać od 25 do aż 232 lat. Tymczasem wymieniamy smartfony średnio co 3 lata.
Firmy co roku wypuszczają kilka nowych flagowców
Obecnie najwięksi producenci nie ograniczają się do produkcji jednego flagowego urządzenia. Kolejne premiery pokazują, że najnowsze modele wychodzą w kilku wariantach. Niedawno zaprezentowany iPhone 11 ma – uwaga – aż 9 wariantów.
Bogacze tego świata świadomie rezygnują z technologii
Z kolei biedni są od nich coraz bardziej uzależnieni – alarmują eksperci z całego świata. Niegdyś dostęp do technologii był symbolem wysokiego statusu społecznego, dziś technologia stała się egalitarna. Jednocześnie nie sposób przeoczyć negatywnych skutków, jakie ze sobą niesie korzystanie ze smartfonów.