Zapomnij o pieniądzach na nowy piec. Jeśli jeszcze go nie wymieniłeś, już tego nie zrobisz

Rząd obiecuje walkę ze smogiem, po czym obcina pieniądze na ten cel - czyli program "Czyste powietrze"
Rząd obiecuje walkę ze smogiem, po czym obcina pieniądze na ten cel - czyli program "Czyste powietrze" Foto: Maciek Jaźwiecki / Patryk Ogorzałek (Agencja Gazeta)
Politycy PiS obiecują, że dostosują program "Czyste powietrze" do europejskich wytycznych. Po konferencjach prasowych obcinają jednak fundusze na wymianę pieców i termomodernizację. A sezon grzewczy coraz bliżej - niestety niewiele będzie się różnił od poprzedniego.


Celem, jaki wyznaczyła państwom członkowskim Unia, jest m.in. likwidacja kopciuchów i ocieplenie budynków. Pracy jest sporo, bo w samej Polsce kopci ok. 3,5 – 4 mln przestarzałych pieców węglowych - pisze Wyborcza.pl. Docieplić trzeba ok. 3 milionów budynków. Rachunek jest prosty: na walkę z przyczynami smogu trzeba przeznaczyć 100 miliardów złotych w ciągu 10 lat. Każdego roku trzeba więc wydawać ok. 10 miliardów i likwidować 300-400 tysięcy kopciuchów oraz docieplać 300 tysięcy budynków.


Rzeczywistość jest inna: w pierwszym roku funkcjonowania programu "Czyste powietrze" rząd przeznaczył na niego ledwie 1,5 miliarda. O dotacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska starało się 80 tys. podmiotów, dostało ją... 20 tys. Najgorzej jest ponoć z wymianą pieców.


W najmocniej zanieczyszczonych województwach: małopolskim i śląskim, nie podpisano ani jednej umowy! Najwyższą liczbę wniosków podpisano w województwie kujawsko-pomorskim - 58, a w całym kraju łącznie 147. W całym kraju złożono 25 742 wnioski. Gdyby program miał być realizowany w takim tempie, to założony przez rząd cel zostałby osiągnięty po dziesięciu tysiącach lat – tłumaczy Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego, cytowany przez Rzeczpospolitą.


Obcinamy fundusze
Co rząd powinien więc zrobić? Naturalne wydawałoby się zwiększenie puli środków na wymianę kopciuchów i termomodernizację. Jednak resort środowiska poinformował, że pieniędzy na program "Czyste powietrze" w następnych latach będzie jeszcze mniej niż w tym roku. W 2019 r. NFOŚ przeznaczył 1,435 mld zł. W przyszłym roku kwota ta będzie mniejsza o niemal pół miliarda złotych.

Wyborcza pisze, że opóźnieniom winne są m.in. założenia, według których przyjmować i rozpatrywać bardzo skomplikowane wnioski, dzielić pieniądze i udzielać dotacji będzie tylko NFOŚ i podległe mu wojewódzkie fundusze. Powstały kolejki, zatory, a procedury trwają miesiącami. W efekcie zrealizowaliśmy 6,67 proc. zakładanego programu.

Sztandarowy program rządu o nazwie „Czyste Powietrze”, który zakłada walkę ze smogiem za unijne pieniądze, nie spodobał się Komisji Europejskiej. KE stwierdziła, że pomysł jest niezgodny z polityką UE i zażądała zmian.

Zaś smog to nie przelewki. Ostatni raport Narodowego Funduszu Zdrowia pokazał, że wraz z pogorszeniem się jakości powietrza, pojawia się więcej zgonów. Okazało się, że w pierwszym miesiącu 2017 r. liczba zgonów była aż o 23,5 proc. większa niż 12 miesięcy wcześniej. Autorzy raportu jako przyczynę wskazali rekordowe stężenie pyłów PM10 w powietrzu.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)