Nad złotówką i bankami czarne chmury. Na sporze z frankowiczami mogą stracić 60 mld złotych

Na rynkach walut i giełdzie czerwono. Polski złoty tanieje, wyceny banków spadają.
Na rynkach walut i giełdzie czerwono. Polski złoty tanieje, wyceny banków spadają. Foto: Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
3 października to sądna data dla sektora bankowego. Właśnie wtedy Trybunał Sprawiedliwości wyda orzeczenie w sprawie kredytów frankowych. Inwestorzy już teraz przewidują problemy dla bankowców, co sprawia, że polski złoty i wyceny banków tracą na wartości.


Jeśli frankowicze wygrają...
Jak podaje portal businessinsider.com.pl, bankowcy drżą przed październikowym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości. Jeśli będzie przychylny frankowiczom, banki stracą około 60 miliardów złotych. Mimo zapewnień rządu, że wszystko będzie w porządku, inwestorzy już wietrzą problemy.

W reakcji na ich obawy spadają wyceny banków i wartość polskiego złotego. Jak zauważa serwis, gdy do mediów wypłynęła data orzeczenia, złoty stracił nawet 1 procent, co jak na rynek walutowy jest dużą zmianą. Akcje banków, które dawały kredyty we frankach, spadają na łeb na szyję.

Sytuacja jest napięta, odkąd rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości wydał niewiążącą opinię, że polskie sądy nie mogą utrzymywać w mocy nieuczciwych warunków w umowach kredytów walutowych. Zaś ostatnie sądowe wygrane frankowiczów z bankami, o których pisaliśmy w INNPoland.pl, sprawiają tym większe wrażenie, że większość spraw dotyczących indeksowanych do franka szwajcarskiego będzie rozstrzygana na korzyść klientów.


... stabilność kredytowa Polski się zachwieje
To z kolei może doprowadzić do dużych kłopotów w sektorze bankowym. Jak zauważają eksperci XTB, cytowani przez portal, „koszty pozytywnego wyboru dla frankowiczów mogą sięgnąć nawet 60 mld zł, co może doprowadzić do zachwiania stabilności finansowej w Polsce i doprowadzić do załamania akcji kredytowej”.

Piątek na rynku walutowym zderzył obawy inwestorów z rzeczywistością. Polski złoty w parach z frankiem szwajcarskim i dolarem amerykańskim stracił 1,2 proc. Równie nieciekawie wyglądała warszawska giełda i notowania WIG-Banków.

Najwięcej, bo 14 proc. spadły notowania Getin Noble Bank, który prowadzi 1645 postępowań w sprawie kredytów bankowych. Bank Millenium spadł o 6 proc., zaś mBank, Santander, PKO BP czy Alior Banku obniżyły się o 2-3 proc.

Jak na razie sprawa frankowiczów, którzy wzięli kredyty w Millenium, jest chyba najpoważniejszym w Polsce pozwem zbiorowym. Po połowie dekady i zbierania dokumentów ruszył proces, jaki bankowi wytoczyło 5350 osób. Spór dotyczy 3288 umów kredytowych, łączna wartość sporu to 146 mln złotych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)