ZM Henryk Kania z kolejnymi zarzutami. Formalnie robili boczek, a na boku lewe faktury

Cztery osoby powiązane z ZMHK oskarżone o wyłudzenia VAT.
Cztery osoby powiązane z ZMHK oskarżone o wyłudzenia VAT. Fot. Wikimedia Commons / MOs810 (CC BY-SA 4.0)
Prokuratura prowadząca śledztwo w sprawie Zakładów Mięsnych Henryk Kania dotarła do kolejnych faktów. Mięsny gigant oszukiwał Skarb Państwa. Wystawiając tysiące lewych faktur, wyłudziły ponad 40 mln zł.


Spółka, której roczne przychody przekraczały miliard zł, od dłuższego czasu była fabryką tzw. pustych faktur VAT – pisze Puls Biznesu. Zakłady były monitorowane przez KNF, ale nawet to nie powstrzymało ich przed dokonaniem wyłudzeń na ogromną skalę.

Centralne Biuro Śledcze Policji na polecenie Prokuratury Regionalnej w Katowicach zatrzymało Grzegorza M., który w ostatnich latach był prezesem, a potem wiceprezesem ZMHK. Do zatrzymania doszło trzy tygodnie temu, a decyzją sadu został aresztowany na trzy miesiące.


Zarzuty przedstawiono czterem osobom
To Alior Bank zarzucił władzom mięsnej spółki, że mogły dopuścić się kilku przestępstw. Były to m.in. oszustwa i wyłudzenia finansowania poprzez przedstawianie nieprawdziwych lub nierzetelnych dokumentów.

Śledztwo w sprawie ZMHK prowadzone jest w czterech wątkach: podejrzenia popełnienia oszustw na szkodę Alior Banku, oszustw na szkodę obligatariuszy i oszustw na szkodę dostawców spółki, a także podejrzenia wyłudzeń podatku VAT — poinformowała Agnieszka Wichary, rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Katowicach.


W ramach prowadzonego śledztwa wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów czterem osobom. Są to Grzegorz M., Henryk K., Ewa Ł. (członkini zarządu) oraz Beata M. (prezeska i właścicielka spółki Rubin Energy, będącej jednym z największych kontrahentów ZMHK).


Nieoficjalne źródła wskazują, że Henrykowi K., Grzegorzowi M. i Ewie Ł. Zarzuca się narażenie fiskusa na uszczuplenie podatku VAT o wartości ponad 40 mln zł. Beata M. podejrzana jest o przyjęcie do dokumentacji Rubin Energy fikcyjnych faktur oraz ich wystawienie w imieniu RE.

Prokuratura uważa, że przez ponad dwa lata firmy wystawiły sobie nawzajem ponad 5,5 tys. pustych faktur o łącznej wartości ponad 740 mln zł.

Henryk Kania wyparował
Henryk Kania zawsze unikał świecznika i nie lubił się afiszować. Teraz jednak nie ma go w ogóle. Nie kontaktuje się z firmą, pracownikami, mediami, zarządcą sądowym. Coraz częściej słychać o tym, że nie ma go już w Polsce. Ponoć koi skołatane nerwy w Stanach albo na Karaibach.

Informacji o wyjeździe Kani z Polski nie udało się potwierdzić. Pewne jest jednak, że Henryk Kania nie skontaktował się ani razu z ludźmi, którzy w tej chwili mają zarządzać jego biznesami.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)