Wyciekły informacje o nowym systemie operacyjnym Microsoftu. Oto Windows 10X

Nowy Microsoft Windows 10X ma obsługiwać wszelkie fantazyjne ekrany o dziwnych kształtach.
Nowy Microsoft Windows 10X ma obsługiwać wszelkie fantazyjne ekrany o dziwnych kształtach. Foto: 123rf.com
Wygląda na to, że Microsoft wziął sobie do serca dawne słowa Billa Gatesa, który stwierdził, że nawet najlepsze sprzęty bez odpowiedniego oprogramowania są tylko kosztownym złomem. Podczas gdy inni ścigają się na najbardziej fantazyjne ekrany, Microsoft pomyślał nad tym, jak obsłużyć te nietypowe sprzęty.


Już za kilka godzin odbędzie się premiera nowości Microsoftu. Z jednej strony gigant technologiczny ma nam pokazać nowe sprzęty z linii Surface. Będą to najprawdopodobniej dwa laptopy o wielkości 13 i 15 cali oraz tablet Surface Pro 7. Pewnie dołączą do nich jeszcze inne urządzania, ale największym hitem może być system Windows 10X.


Coraz więcej dotyczących go przecieków przynosi informacje, że ma on umożliwiać pracę na wyginanych lub podwójnych ekranach. Rośnie bowiem liczba producentów elektroniki, którzy zapowiadają wypuszczanie takich sprzętów na rynek. Wszyscy zapomnieli jednak o tym, że to mało standardowe rozwiązanie i jakoś trzeba będzie to obsłużyć za pomocą odpowiedniego oprogramowania. O sprawie pamiętali jednak programiści Microsoftu.


Ogólnie rzecz ujmując Windows 10X ma być dość lekkim systemem, konkurującym z Chrome OS oraz iPadOS. Wiele aplikacji ma być obsługiwanych przez chmurę, dzięki czemu system ma nie zwalniać na starszych urządzeniach. O ile oczywiście będziemy mieli odpowiednio dobre łącze internetowe...


Po co w ogóle wyginać ekrany?
– Korzyści dla konsumentów płynące z zastosowania wyginanego ekranu to mniejsze rozmiary podstawowe urządzenia przy większym (opcjonalnym) obszarze roboczym oraz zwiększonej wytrzymałości – mówi w rozmowie z INNPoland.pl Bartłomiej Zimny, Experience Design Director w polskim oddziale McKinsey & Company.

– Analizując krzywą rozwoju technologii ekranów LED na przestrzeni ostatnich kilku lat, możemy spodziewać się znaczących zmian we wzornictwie urządzeń mobilnych w ciągu najbliższych 3-4 lat – dodaje. – Jeśli porównamy trend bezramkowych ekranów smartfonów do składanych ekranów, możemy założyć, że nadchodzą ciekawe zmiany w sposobach interakcji z telefonem oraz we wzornictwie urządzeń – dodaje ekspert.

Czy składane smartfony będą w Polsce sprzedażowym hitem? – Byłabym ostrożna. Wiele zależy od ceny i przydatności takiej funkcji. Nie bez znaczenia pozostanie również jakość i wykonanie urządzenia z taką funkcją. Niewykluczone, że nowe rozwiązanie podzieli los smartwatchy, które z czasem stały się powszechnie dostępne, ale korzysta z nich tylko wybrana grupa konsumentów – tłumaczyła w rozmowie z INNPoland.pl Katarzyna Stehlik, dyrektor działu sprzedaży Ceneo.pl.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)