Tak wyglądają oszczędności Polaków. Wielu nie przeżyje z nich nawet tygodnia

Większość z nas o średniej krajowej może co najwyżej pomarzyć
Większość z nas o średniej krajowej może co najwyżej pomarzyć Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta
Zarabiamy mało, większość z nas nie ma żadnych oszczędności. Spora część z nas po utracie pracy jest w stanie utrzymać się przez góra miesiąc. A średnia krajowa jest dla ponad 80 proc. Polaków co najwyżej marzeniem.


Ponad jedna trzecia pracowników w Polsce zarabia od 2 do 3 tys. zł netto, wynika z raportu platformy SpotData publikowanego w "Pulsie Biznesu". Myli się jednak ten, kto sądzi, że reszta kosi szmal jak rolnik zboże. Prawie 20 proc. polskich pracowników dostaje na rękę mniej niż 2 tysiące złotych miesięcznie.

Najczęściej pojawiająca się w przestrzeni publicznej kwota przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw jest dla większości Polaków ciągle niedostępna - zaznaczono. Z opracowania wynika, że średnią krajową lub więcej zarabia jedynie ok. 17 proc. Polaków.

Jak czytamy w "Pulsie Biznesu", 17 proc. badanych nie ma nawet oszczędności, by utrzymać się z nich przez tydzień. Kolejne 19 proc. nie przeżyłoby z oszczędności miesiąca, a 22 proc. kwartału. To przedstawia Polskę jako kraj generalnie niskich oszczędności, gdzie 36 proc. społeczeństwa nie może sobie pozwolić nawet na miesięczne bezrobocie frykcyjne, które czasem ma miejsce przy okazji zmiany pracy - wskazano.


Gazeta dodaje, że fakt, iż pracodawcy są tego świadomi, stawia pracowników na słabej pozycji podczas negocjacji płacowych, mimo coraz mniej płynnego rynku.

Skąd te wysokie zarobki?
Według danych GUS średnie zarobki Polaków to ponad 5 tys. złotych. Ale nie pokazują one rzeczywistości. Po pierwsze, GUS podaje kwoty brutto, więc od tej sumy należy odjąć 29 proc., by uzyskać pensję netto – czyli "do ręki". Urząd nie kryje też, że są to dane z firm zatrudniających więcej niż 9 osób. Z badania wyłączona jest większość małych działalności gospodarczych i spółek. Większość, bo małe firmy, nie ujęte w badaniu, zatrudniają ok. 60 proc. pracujących Polaków – 9,3 miliona. Większe zaś dają pracę pozostałym 40 proc., czyli 6,2 mln osób.

Na początku tego roku Bartosz Turek, analityk Open Finance, wyliczył że mediana płac (czyli suma, poniżej i powyżej której zarabia połowa osób) wyniosłaby dziś około 4260 zł brutto, czyli 3035 netto. Jeszcze inaczej prezentuje się dominanta, czyli najczęściej wypłacana pensja. Bartosz Turek szacuje, że wynosi ona mniej więcej 2, 5 tys. złotych brutto, czyli około 1808 zł "na rękę".
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)