Polacy tworzą satelitę wielkości pudełka. Będzie służył za kosmiczne laboratorium

Niewielki satelita będzie stworzony w ramach współpracy pomiędzy uczelniami a polską firmą SatRevolution.
Niewielki satelita będzie stworzony w ramach współpracy pomiędzy uczelniami a polską firmą SatRevolution. Fot. 123rf.com
We Wrocławiu rozpoczęły się prace nad nowym, w całości polskim miniaturowym satelitą. Na orbitę ma trafić już za ok. 1,5 roku, a na jego pokładzie będzie można przeprowadzać różnego rodzaju eksperymenty naukowe.


Na budowę satelity i przeprowadzenie doświadczeń z żywymi próbkami Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało ok. 4 mln zł konsorcjum tworzonemu przez wrocławskie uczelnie, instytut PAN i firmę SatRevolution.

Całe urządzenie będzie wyglądało bardzo niepozornie. Jak pisze za PAP "Puls Biznesu", wymiary satelity będą wynosiły ok. 10x10x30 cm – co znaczy, że będzie on wielkości np. paczki pocztowej.

Laboratorium w paczce
Wnętrze urządzenia będzie jednak kryło cenne rzeczy: umieszczone tam będzie bowiem miniaturowe laboratorium czipowe, czyli tzw. lab-on-chip. Przeprowadzone zostaną tam przez wrocławskich naukowców eksperymenty biologiczne i biomedyczne. Zdobyte tam informacje będą o tyle cenne, że badacze będą mogli porównać wyniki otrzymane na Ziemi z tymi uzyskanymi w warunkach mikrograwitacji.

Uczestnicy projektu tłumaczą, że dzięki takim badaniom w przyszłości mogą być opracowane nowe terapie onkologiczne czy nowe rodzaje leków.

Komercyjne przeznaczenie
Wysłanie satelity na orbitę (za ok. 18 miesięcy) ma być jednak dopiero początkiem.

– Chcemy opracować produkt i technologię, które będzie można np. kupić czy wydzierżawić, aby wykorzystując znajdujące się na nanosatelicie laboratoria, przeprowadzić własne badania biologiczne w kosmosie – tłumaczy w rozmowie z PAP prof. Jan Dziuban z Politechniki Wrocławskiej.

Pierwsze po 40 latach polskie zdjęcie z kosmosu
Polskie satelity już od jakiegoś czasu latają w kosmos. W ubiegłym roku satelita PW-Sat2, stworzony przez studentów Politechniki Warszawskiej zrobił pierwsze od 40 lat polskie zdjęcie z kosmosu. Przedstawia ono południową Szwecję, chmury nad Norwegią, spory fragment Morza Północnego, a także kawałek Bałtyku. Pierwsza polska satelitarna fotografia nie jest może najlepszej jakości (640x480 pikseli), jednak to najwięcej, na co stać rodzimego satelitę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)