Pierwsze po 40 latach polskie zdjęcie z kosmosu. Widać na nim Bałtyk

3 grudnia 2018 r. polski satelita PW-Sat2 wystartował na pokładzie rakiety Falcon 9 na orbitę ziemską. (zdjęcie poglądowe)
3 grudnia 2018 r. polski satelita PW-Sat2 wystartował na pokładzie rakiety Falcon 9 na orbitę ziemską. (zdjęcie poglądowe) 123rf.com
Polski satelita PW-Sat2, stworzony przez studentów Politechniki Warszawskiej, zaledwie od poniedziałku krąży po orbicie ziemskiej, a już dziś możemy podziwiać widok, który zarejestrował. Twórcom projektu udało się nawiązać łączność z orbiterem i odebrać od niego zdjęcie.

Zdjęcie wykonane przez PW-Sat2 przedstawia południową Szwecję, chmury nad Norwegią, spory fragment Morza Północnego, a także kawałek Bałtyku. Pierwsza polska satelitarna fotografia nie jest może najlepszej jakości (640x480 pikseli), jednak to najwięcej, na co stać rodzimego satelitę.

– Warto pamiętać, że kamery na pokładzie PW-Sata2 nie mają służyć obserwacjom Ziemi. Ich głównym zadaniem jest weryfikacja otwarcia żagla deorbitacyjnego na zakończenie misji – przypominają twórcy.

Pierwszą polską fotografię Ziemi zrobioną z orbity wykonał ręcznym aparatem w 1978 r. kosmonauta generał Mirosław Hermaszewski.


PW-Sat2

Polski satelita wystartował na orbitę ziemską 3 grudnia 2018 r. na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Ma kształt małego prostopadłościanu o wymiarach 10x10x22 cm i z łatwością zmieściłby się do damskiej torebki. Nie jest to jednak pierwszy polski orbiter wystrzelony w kosmos - przed PW-Sat2 było ich już trzy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.