Zaledwie kilka dni temu Chiny uruchomiły w kilkudziesięciu miastach komercyjną sieć 5G, a już oficjalnie rozpoczęły prace badawczo-rozwojowe nad jej następczynią, technologią 6G.
Jak pisze serwis CNBC, chińskie ministerstwo nauki i technologii oficjalnie zapowiedziało utworzenie dwóch grup roboczych, które mają zająć się różnymi aspektami prac następczynią 5G.
W jednym z tych zespołów zebrane zostaną ministerstwa i agencje rządowe odpowiedzialne za promocję badań w zakresie 6G. Z kolei w drugim znajdą się przedstawiciele 37 uniwersytetów, instytutów badawczych i przedsiębiorstw. Ich zadaniem będzie zaplanowanie technicznej strony przedsięwzięcia.
Wiceminister nauki i technologii Wang Xi ostrzegł jednak, że prace nad standardem 6G wciąż znajdują się w "początkowym stadium, nie są jasne kwestie techniczne, a kluczowe wskaźniki i scenariusze zastosowań nie zostały zdefiniowane".
Huawei już pracuje nad 6G
Nad technologią 6G od dawna już jednak grzebie największa technologiczna chińska firma, czyli Huawei. Jak zdradził założyciel i CEO Huawei Ren Zhengfei, prace nad 6G firma rozpoczęła już dawno temu; prowadzone były równocześnie z pracami nad 5G.
Nie powinniśmy jednak nastawiać się na błyskawiczne wejście do użytku następcy 5G: Zhengfei ocenił, że prace wciąż znajdują się we "wczesnej fazie", przez co na 6G przyjdzie nam poczekać jeszcze ok. dziesięć lat.
5G oficjalnie dostępne w Chinach
Z początkiem listopada w Państwie Środka została oficjalnie uruchomiona komercyjna sieć 5G. Jest to aktualnie największa działająca na świecie sieć komórkowa nowej generacji – jako taka, ma szansę wywrzeć decydujący wpływ na kształt tych usług.
Usługi 5G dostępne są w tym momencie w 50 chińskich miastach, w tym w Pekinie i Szanghaju. Oznacza to, że Chinom jako pierwszym udało się uruchomić komercyjne 5G na naprawdę wielką skalę.
Polskie 5G zbuduje państwowa spółka
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, ostatnio nareszcie doczekaliśmy się pierwszych konkretów na temat polskiej sieci 5G. Operator państwowy i zagraniczni operatorzy prywatni podpisali memorandum o utworzeniu spółki celowej #POLSKIE5G . Pod dokumentem złożyło podpisy Ministerstwo Cyfryzacji, operatorzy telekomunikacyjni Exatel, Orange Polska, T-mobile Polska i Polkomtel przy udziale sieci Play oraz państwowy Polski Fundusz Rozwoju (PFR).
Polska sieć powstanie w oparciu o pasmo 700 MHz, a właścicielem infrastruktury ma być właśnie spółka #POLSKIE5G, w której przedsiębiorcą dominującym byłby "Skarb Państwa lub spółka z udziałem Skarbu Państwa".