Hiszpańscy badacze opracowali szczególny rodzaj elektrycznej odzieży. Tkaninę, która poddana działaniu temperatury, może wytworzyć ładunek elektryczny. Zdjęcie poglądowe.
Hiszpańscy badacze opracowali szczególny rodzaj elektrycznej odzieży. Tkaninę, która poddana działaniu temperatury, może wytworzyć ładunek elektryczny. Zdjęcie poglądowe. Fot. Marvel Studios / materiały promocyjne
Reklama.
Elektryzujący roztwór z łatwością penetruje i przylega do włókien bawełny. Jeśli zanurzony w nim T-shirt zostanie następnie założony i nabierze 36,6ºC, wskutek różnicy temperatury ciała i otoczenia, będzie generował energię elektryczną.
– Kiedy ktoś chodzi lub biega, rozgrzewa się, jeśli taka osoba nosiłaby T-shirt zaprojektowany zgodnie z tą charakterystyką, różnica między jego/jej ciałem a chłodniejszą temperaturą otoczenia, mogłaby wygenerować elektryczność – mówi Susana Guzmán z UMA.
logo
Odzież nasączona roztworem wody i etanolu potrafi generować elektryczność. Youtube/SciTech Daily
Inne zastosowania elektrycznego roztworu
Według Scitechdaily, innym możliwym zastosowaniem jest biomedycyna, dzięki możliwości monitorowania sygnałów każdego użytkownika. Do tego dochodzi robotyka, ponieważ zastosowanie takich lżejszych i bardziej elastycznych materiałów pozwala na szereg ulepszeń wielu właściwości robotów.
– Do tej pory to metale były chemicznymi elementami powszechnie używanymi w produkcji urządzeń elektrycznych. Nasz projekt pozwolił zrobić krok do przodu, kiedy udało nam się wytworzyć elektryczność używając do tego lekkich, niedrogich, a przede wszystkim mniej toksycznych materiałów – wyjaśnia José Alejandro Heredia – jeden z autorów projektu.
Być jak Iron Man
Powleczone takim roztworem wody i etanolu – ekologicznego alkoholu pozyskiwanego w tym wypadku ze skórek pomidorów oraz mikrocząsteczek węgla - tekstylia zyskują właściwości elektryczne podobne do telluru, germanu czy ołowiu, z tą jednak różnicą, że są biodegradowalne.
– W poprzednim projekcie zrobiliśmy antenę Wi-Fi ze skórki pomidora oraz grafenu. Teraz pracujemy nad metodą włączenia tego wynalazku do produkcji e-tekstyliów, które pozwoliłyby w pewnym stopniu być jak superbohater Iron Man, który ubiera kostium z tymi wszystkimi technologiami, a nawet lata – żartuje Guzmán.
Żyjemy w czasach, kiedy trudno normalnie funkcjonować bez telefonu. Na szczęście też w takich, gdzie powstaje coraz więcej rozwiązań do szybszego i sprawniejszego ładowania komórek. Jak pisaliśmy niedawno w INNPoland, naukowcy z Uniwersytetu Cornella opracowali metodę, dzięki której bateria telefonu napełni się nawet w kilka sekund.
Pomysł jest tym bardziej rewolucyjny, że przy wszystkich zaletach płynących z błyskawicznego ładowania, wyeliminowano błędy powodujące pożary mobilnych urządzeń elektronicznych, takich jak laptopy i telefony.