25 proc. Polaków jest bardzo szczęśliwych w pracy, a 58 proc. – zazwyczaj szczęśliwych. W przeciwieństwie do innych krajów w Polsce to kobiety odczuwają wyższy poziom szczęścia w pracy niż mężczyźni – takie wnioski płyną z badania „Employee Happiness Survey” przeprowadzonego przez Mindspace.
To przełamuje trochę stereotyp wiecznie narzekającego Polaka. Co prawda najszczęśliwszych pracowników biurowych znajdziemy w Stanach Zjednoczonych, ale polscy plasują się w środku rankingu. Co więcej, pod względem zaangażowania wiedziemy wraz z pracownikami z USA prym (3,5 na 4 pracowników w każdym z tych krajów jest zaangażowanych).
Co wpływa na szczęście w pracy?
Najbardziej o dziwo nie zarobki, tylko atmosfera w pracy. 35 proc. z nas nie angażuje się w pracę, ponieważ przyszło nam działać w nieinspirującym środowisku, a tylko 34 proc. dlatego, że nie zarabia wystarczająco.
Z reguły chcemy widzieć cel w tym, co robimy, i osiągać jak najlepsze wyniki. Co więcej, 22 proc. Polaków poszukuje w pracy możliwości rozwoju osobistego.
Dlaczego szczęście w pracy jest takie ważne?
Szczęśliwy pracownik to czysty zysk. Jak potwierdza badanie Mindspace, zadowoleni pracownicy są bardziej produktywni i kreatywni.
– Poczucie szczęścia w miejscu pracy jest ważne nie tylko dla stworzenia panującej w nim atmosfery, ma też znaczenie dla biznesu – mówi Dan Zakai, dyrektor generalny i współzałożyciel Mindspace.
Kiedy zmienić pracę na nową? Co, jeśli czujemy się w pracy nieszczęśliwi? Nawet jeśli nieszczególnie lubimy naszą pracę, mamy szerokie pole do manewru, by to zmienić. Jak polecała Jolanta Jastrzębska w rozmowie z INNPoland.pl, najistotniejsze jest komunikowanie o swoich potrzebach.