Największy na świecie dom 3D w toku drukowania przez firmę Apis Cor
Największy na świecie dom 3D w toku drukowania przez firmę Apis Cor Materiały promocyjne / apis-cor.com/
Reklama.
Największy na świecie dom wydrukowany w 3D firma Apis Cor budowała w ścisłej współpracy z Urzędem Miasta Dubaju, by mieć pewność, że budynek spełnia ścisłe standardy administracyjne obowiązujące w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Jak powiedział w rozmowie z 3dnatives Dawoud Al Hajri, z Urzędu Miejskiego Dubaju - Ten projekt to ważny punkt zwrotny w sektorze budowlanym. Technologie druku 3D w budownictwie zwiększą tempo realizacji i pozwolą na kończenie budowy w rekordowym czasie.
Połowa ekipy i 60 proc. mniej odpadów
Konstrukcja budynku została zbudowana bezpośrednio na miejscu budowy, bez dodatkowych prac montażowych. Proces druku 3D został wykonany w naturalnych warunkach atmosferycznych, co oznaczało, że nie było namiotu przykrywającego obszar druku.
Głównym celem tego projektu było przeprowadzenie szeroko zakrojonych prac badawczo-rozwojowych poświęconych testowaniu urządzeń w trudnych warunkach klimatycznych, w tym przypadku ciepła i wilgotności. Ponadto badano materiały zastosowane do druku 3D i technologii konstrukcyjnych oraz testowano działanie sprzętu pracującego nieprzerwanie przez długie godziny.
logo
Największy na świecie dom 3D wydrukowany został w Dubaju przez firmę Apis Cor materiały promocyjne / apis-cor.com/
- Technologia drukowania budynków spowoduje obniżenie kosztów budowy i przyczyni się do opracowania nowych rozwiązań dla wyzwań demograficznych przed jakimi stoimy - wyjaśnił Dawoud Al Hajri. W rzeczywistości w procesie tym wykorzystano około połowę zwykłej liczby pracowników budowlanych. Przy budowie pracowało tylko 15 robotników i wytworzono około 60% mniej odpadów.
Jedna czwarta domów będzie drukowana
Budynek wznosi się na wysokość 9,5 metra, a jego całkowita powierzchnia wynosi 640 metrów kwadratowych. Drukarka Apis Cor 3D nanosi płynny materiał na wyznaczone przez komputer miejsca, podobnie jak robią to klasyczne drukarki atramentowe. Te płynne substancje mineralne niemal natychmiast zastygają w beton, przekształcając model cyfrowy w trójwymiarowy obiekt.
Dubaj planuje by do 2030 roku, 1/4 stawianych tam budynków, powstawała w technologi druku 3D, jak oznajmił niedawno szef Narodowego Komitegu Innowacyjnego Zjednoczonych Emiratów Arabskich – pisze portal 3dnatives.
Można wydrukować też organ
Druk 3D szturmem wchodzi w coraz więcej dziedzin naszego życia. Jak niedawno pisaliśmy w INNPoland, amerykańscy naukowcy wydrukowali skórę wraz z naczyniami kwrionośnymi.
Pionierów przenoszenia cyfrowych modeli w świat rzeczywisty nie brakuje tez w Polsce. Pisaliśmy na łamach INNPoland niedawno o naukowcach, którzy pracują nad przemianą tzw. bioatramentu w funkcjonalną trzustkę.