Polacy stworzyli żebro z nylonu. Właśnie z sukcesem wszczepiono je pacjentowi w Bułgarii

Pacjentowi z nowotworową naroślą na żebrze wszczepiono sztuczny implant, który został wydrukowany technologią 3D przez polską firmę 3DGence.
Pacjentowi z nowotworową naroślą na żebrze wszczepiono sztuczny implant, który został wydrukowany technologią 3D przez polską firmę 3DGence. 123rf.com
To jedna z pierwszych takich operacji na świecie. Sztuczne żebro wykonane w technologii druku 3D przez podgliwicką firmę 3DGence zostało wszczepione choremu na nowotwór pacjentowi w klinice Tokuda Hospital w Sofii.


Wydrukowana kość
Jak podaje „Rzeczpospolita”, bułgarscy chirurdzy właście zastąpili zdeformowaną nowotworowo kość żebrową 35-letniego pacjenta sztucznym implantem. Kość została wykonana z elastycznego i wytrzymałego nylonu oraz idealnie odwzorowana pod względem grubości i wygięcia dzięki drukowi 3D.

– To nowa era w rekonstrukcji ścian klatki piersiowej u pacjentów z guzami wymagającymi cięcia struktur kostnych. Użyty materiał okazał się kompatybilny z tkankami, a dokładność reprodukcji pozwala na duże resekcje i zastępowanie usuniętych kości za pomocą indywidualnie zaprojektowanych implantów– powiedział prof. Cwetan Minczew z sofijskiej kliniki.

Druk 3D w Polsce
Firma 3DGence posiada jedne z najbardziej konkurencyjnych drukarek 3D na świecie. Potencjał startupu wyczuł polski miliarder Michał Sołowow, który wykupił w zeszłym roku 100 proc. udziałów śląskiej spółki, o czym wspominaliśmy w INNPoland.pl.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.