Szefowa resortu rozwoju zapowiedziała, że w programie Mieszkanie plus będą wprowadzane zmiany. Szczegółowy plan zmian poznamy do końca stycznia. Na razie wiadomo, że będą one miały przyśpieszyć powstawanie mieszkań.
– Będzie reset Mieszkania plus w styczniu (...). Przedstawimy zakres prac, aktywności legislacyjnej, który chcemy, aby przyspieszył projekty budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Ale także pokażemy, które podmioty chcielibyśmy włączyć w szerszym stopniu do realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia – powiedziała cytowana przez PAP Jadwiga Emilewicz podczas poniedziałkowej konferencji w Sejmie.
Program jest dobry, to rynek jest zły
Minister, żeby uciąć wszelkie spekulacje na temat przyczyn restartu programu, wyjaśniła od razu, że program w dotychczasowej formule „nie był niewypałem”.
Przypomnijmy, jak już informowaliśmy w sierpniu, ze 100 tys. mieszkań, które obiecywał premier Morawiecki, w 2019 r. powstało około tysiąca. Zdaniem szefowej resortu rozwoju powodem niskiej efektywność programu był problem związany z rynkiem mieszkaniowym.
Rząd pracuje nad usprawnieniem procesu
Emilewicz zaznaczyła, że wprowadzono już wiele zmian w prawie, by ułatwić proces budowy mieszkań w ramach programu. W grudniu 2019 roku rząd przyjął pakiet zmian w Prawie budowlanym.
Co więcej, szefowa resortu poinformowała wtedy, że prowadzi już rozmowy ze stowarzyszeniami skupiającymi deweloperów w Polsce. To oni mają bowiem pomóc zrealizować ten ambitny cel programu.
Rządowy program Mieszkanie plus ruszył w 2017 roku. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział w jego ramach budowę tysięcy tanich mieszkań z bardzo niskim czynszem. Rocznie miało powstawać 150 tysięcy lokali, zaś czynsz miał wynosić 10-20 zł za metr kwadratowy.