Jak podaje Radio Zet, pośpiech przy wprowadzaniu zmian w systemie opodatkowania przychodów podatników, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia, daje o sobie znać. Cytując raport firmy Grand Thornton wytyka Ministerstwu Finansów i Krajowej Informacji Skarbowej, że w odmienny sposób interpretują przepisy, przez co system odrzuca elektroniczne deklaracje podatkowe.
W reakcji na te doniesienia, zablokowane linie informacyjne oraz wielki chaos wokół deklaracji PIT-11, Ministerstwo Finansów postanowiło na swojej stronie internetowej zamieścić instrukcje dotyczące rozliczenia pracowników oraz przesłania druku PIT-11.
Czasu jest niewiele
Na wysłanie tej deklaracji płatnicy mają czas tylko do końca tego miesiąca, a mało kto wie, jak poradzić sobie z nowymi formularzami. – Działy kadrowo-płacowe dwoją się i troją by zdążyć na czas, szczególnie biorąc pod uwagę zupełnie nową wersję formularza PIT 11 – mówi Monika Smulewicz, partner w departamencie outsourcingu Gran Thornton.
– Nowy formularz trzeba skonfigurować w oprogramowaniu kadrowo-płacowym. A tu bramki e-pit w US wykazują błędy i nie przejmują formularzy składanych za najmłodszych podatników – dodaje Smulewicz.
Jak złożyć PIT-11 z ulgą dla młodych
PIT-11 to formularz podatkowy zawierający informacje o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Do urzędu skarbowego składa go płatnik podatku dochodowego od osób fizyczny, ale także wysyła go do swoich pracowników – osób fizycznych. To z tego formularza pracownik dowiaduje się, ile zarobił oraz jakie zaliczki na podatek zapłacił.
Obszerna instrukcja wypełniania formularza PIT-11 w nowej krasie, czyli po wejściu w życie przepisów dotyczących tzw. ulgi dla młodych, zamieszczona jest na stronach Ministerstwa Finansów.
Niby wstecz nie działa, ale...
Resort finansów przygotował dla podatników wiele nowości z rokiem 2020. O jednej z nich pisaliśmy niedawno na łamach INNPoland.pl. To dłuższa lista automatycznie wypełnionych zeznań w usłudze Twój e-PIT. To miły krok w stronę podatnika.
Jednak nie wszystkie manipulacje przy podatkowym status quo odbywają się „frontem do klienta”. Podobnie jest z interpretacją obowiązujących przepisów.
Pisaliśmy niedawno o procederze bardzo frywolnego rozumienia obowiązujących przepisów ordynacji podatkowej, w wyniku którego okazuje się, że prawo może działać wstecz, mimo że konstytucja wyraźnie tego zakazuje w gałęzi prawa podatkowego i karnego.