W kwietniu zatrudnienie w dużych i średnich firmach spadło o 2,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Ostatni raz spadek zatrudnienia w statystykach GUS był widoczny w październiku 2013 roku.
Przez ostatnie lata zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw systematycznie rosło. Kryzys z powodu pandemii koronawirusa zaczyna być widoczny jednak i tutaj: według danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne zatrudnienie w średnich i dużych przedsiębiorstwach w kwietniu 2020 było niższe o 2,1 proc. niż rok wcześniej. Obecnie zatrudnionych jest tam ok. 6,25 mln osób.
Jak podkreśla serwis money.pl, spadek zatrudnienia jest o wiele gorszy niż przewidywali ekonomiści. Oczekiwano bowiem zmniejszenia o zaledwie pół procenta.
Wynagrodzenia w przedsiębiorstwach
Wciąż rośnie natomiast średnie wynagrodzenie w tych samych firmach, choć dynamika tego wzrostu znacznie przyhamowała. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu wynosiło 5285 zł brutto. W porównaniu z kwietniem 2019 roku to wzrost o 1,9 proc.
Bezrobocie w Polsce
Liczby te znajdą odzwierciedlenie w danych GUS o bezrobociu w kwietniu, które zostaną opublikowane we wtorek. Przypomnijmy, że stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,4 procent. Dane te były zaskakujące, gdyż w stosunku do lutego stopa bezrobocia spadła.
Wątpliwe jest jednak, że tego typu spadek zobaczymy po raz kolejny w tym miesiącu. Jak pisaliśmy niedawno, według wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na koniec kwietnia w Polsce było 964,8 tys. zarejestrowanych bezrobotnych, o 55,4 tys. więcej niż w marcu.