Ministerstwo Rozwoju chce przedłużyć świadczenie postojowe i zwolnienia z ZUS dla części branż.
Ministerstwo Rozwoju chce przedłużyć świadczenie postojowe i zwolnienia z ZUS dla części branż. Fot. naTemat
Reklama.
Jak podaje serwis next.gazeta.pl, o planach resortu poinformowała wiceminister rozwoju Olga Semeniuk w rozmowie z ISBnews.
Rozwiązanie to będzie dotyczyć branż, które wciąż są mocno nadwerężone przez koronawirusa. Na pewno znajdzie się wśród nich branża eventowa, trwają też prace nad pełną listą beneficjentów.
– Chodzi o wyszczególnienie po kodach PKD spadku obrotów gospodarczych. To jest w tej chwili propozycja ustawy, dotycząca narzędzi tarczy antykryzysowej w postaci ponownej wypłaty świadczenia postojowego oraz w postaci zwolnienia z ZUS-u o kolejne trzy miesiące, licząc od czerwca – stwierdziła Semeniuk.

Popularne zwolnienie z ZUS

Zwolnienie z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne, o które można było starać się do końca czerwca, było najpopularniejszym środkiem w ramach rządowej tarczy antykryzysowej. Skorzystało z niego w sumie ok. 1,4 mln podmiotów, które zaoszczędziły łącznie ok. 10,1 mld zł.
Ze zwolnieniem wiąże się jednak pewna kontrowersyjna historia. Przedsiębiorcom, którzy przed pandemią mieli na swoich kontach nadpłatę, ZUS zmniejszył o te środki kwotę zwolnienia. Dopiero po tym, jak na początku lipca o sprawie zrobiło się głośno, decydenci zabrali się za poprawianie przepisów. Czekają one w tym momencie na obrady Senatu.
Popularne jest również świadczenie postojowe dla samozatrudnionych i zleceniobiorców, które można jednak pobrać jedynie trzykrotnie. Wielu przedsiębiorców wyczerpało już swoją pulę.