Prowadzisz swoją własną firmę, a może myślisz o jej otwarciu? W każdym wypadku warto dowiedzieć się, jakim typem przywódcy jesteś lub mógłbyś być. Być może opisane cechy znajdziesz również u swojego szefa.
Prowadzenie własnej firmy to ciągłe ryzyko i podejmowanie ważnych decyzji. Przywódcy małych firm muszą wyznaczać cele oraz w odpowiedni sposób zarządzać pracownikami. Co więcej, leży na nich ciągła presja szukania kolejnych szans do zrobienia dobrego interesu.
Na kształtowanie się poszczególnych typów przywódców duży wpływ mają psychologiczne uwarunkowania. Jest to przede wszystkim motywacja. To ona determinuje przedsiębiorców do dalszego działania i osiągania wyznaczonych celów mimo wielu przeciwności.
Prowadzenie firmy to również podejmowanie ryzyka, które zawsze będzie towarzyszyć przedsiębiorcy. Dlatego osoba prowadząca działalność musi cechować się dużą odpornością psychiczną. Oznacza to tolerancję niepewności, stresu i konfliktów oraz zdolność do rozwiązywania problemów, jak podaje IBD Business School.
Poniżej przedstawiamy listę 6 typów przedsiębiorców w małej firmie, która powstała w oparciu o pracę dr Agaty Wiśniewskiej-Szałek.
1. Drwal
To przedsiębiorca, który jest bardzo ambitny i wydajny. "Drwal" nie godzi się na to, by osoby pracujące mniej otrzymywały większe wynagrodzenie od niego. To jeden z głównych powodów, dla których zdecydował się na otwarcie własnej działalności.
W firmie stawia na jakość i produkcję. Ciężko pracuje i wymaga tego samego od swoich pracowników.
2. Uwodziciel
Oznacza osobę lubiącą angażować się w nowe przedsięwzięcia. Dla takiego przedsiębiorcy właśnie nowości i zmiany leżą w sferze głównych zainteresowań. Jest skłonny kupić przedsiębiorstwo w słabej sytuacji, aby później sprzedać je zyskiem. Ten typ przywódcy zna słabe i mocne strony swoich działań. Przy niewielkim wysiłku udaje mu się osiągnąć cel.
"Uwodziciel" jest również osobą towarzyską, co pomaga mu w nawiązywaniu relacji, a dzięki temu - zdobywaniu cennych informacji.
3. Gracz
To przedsiębiorca, który potrzebuje większych środków na realizację własnych pasji. To właśnie one są powodem otwarcia własnej firmy, z którą nie jest emocjonalnie związany i która ma mu przynieść jedynie zyski.
"Gracz" bardzo często wybiera działalność sezonową. Daje mu to możliwość podzielenia życia na okres ciężkiej pracy, ale również na okres wypoczynku. Interesują go zajęcia wysokodochodowe, niewymagające poświęcania dużo czasu.
4. Hobbysta
Dla "hobbysty" prowadzenie własnej działalności jest pasją. Charakter firmy określa możliwość samorealizacji połączonej z zainteresowaniami, dochodowość schodzi na dalszy plan.
Nierzadko "hobbysta", aby poświęcić się swojej działalności, musi podjąć dodatkową pracę. Ten typ przywódcy łączy w sobie część cech "drwala" i "gracza".
5.Neofita
W tym wypadku mamy do czynienia z wynalazcą, twórcą, który po latach odkrywa coś nowego. W ten sposób zmienia swoją karierę i poświęca się nowemu przedsięwzięciu. Według "neofity" jego działania czynią dobro, pomagając ludzkości. Prowadzenie firmy staje się jego życiową filozofią.
6. Misjonarz
W kwestii realizowanej pasji i robieniu czegoś dobrego dla społeczeństwa jest podobny do "neofity". "Misjonarz" to osoba, która chce rozwiązywać wszystko w sposób racjonalny i stara się kontrolować swoje emocje. Zależy mu na pozytywnej atmosferze i na rozwoju pracowników. Swoim entuzjazmem stara się zarażać całą firmę.