Naukowcy znaleźli technologię, która może zrewolucjonizować rynek elektroniki użytkowej. Chodzi o elastyczne mikrodiody LED, wzbogacone cienką warstwą grafenu.
Zespół naukowców pod kierownictwem badaczy z Texas University (UT) opracował nowy typ LED-ów, które można składać, wyginać, skręcać, a nawet ciąć i przyklejać do różnych powierzchni, a one nie tracą swych właściwości - podaje rp.pl.
Zdaniem ekspertów nowe rozwiązanie może znaleźć zastosowanie tam, gdzie potrzebne są elastyczne wyświetlacze, czyli m.in. w technologiach wearables (ubieralnych).
Z badań wynika bowiem, że diody sprawdzą się jako komponenty do ekranów w urządzeniach elektronicznych. Są energooszczędne, lekkie i cienkie (2 mikrometry). Do tego można łączyć je w grupy o dowolnej wielkości, co pozwoli im działać np. w smartwatchu i telewizorze.
Louis Beecherl Jr., profesor inżynierii materiałowej w UT przyznaje, że diodę można też łatwo przymocować do innych powierzchni.
Koreańczycy zwijają ekran
W naszym serwisie podawaliśmy, że ostatnio to głównie Koreańczycy szaleli z telewizorami. Samsung pokazał ekran składany w niemal dowolny rozmiar z kwadratowych klocków, a następnie LG zaprezentowało telewizor zwijany w rulon.
I to wcale nie mikroskopijny, bo mówimy o 65-calowym ekranie ze 100-watowym głośnikiem.
Uznano, że człowiek średnio się nadaje do zwijania i rozwijania telewizora, więc czynność ta odbywa się automatycznie po wciśnięciu przycisku. Złożony telewizor ma rozmiary soundbara i taką właśnie spełnia funkcję, jest głośnikiem.