Od 1 października ceny e-papierosów mogą pójść w górę, i to znacznie. Wszystko dlatego, że płyny do nich, czyli tzw. e-liquidy, w końcu zostaną objęte akcyzą.
1 października akcyza na płyny do e-papierosów w końcu wchodzi w życie, po tym jak dwukrotnie odraczano moment jej wprowadzenia. Maria Rutka, dyrektor departamentu podatku akcyzowego w Ministerstwie Finansów, podkreśliła, że branża dostała dodatkowy czas na dostosowanie się do nowej regulacji poprzez wprowadzenie stawki zerowej, która obowiązywała nieprzerwanie od 1 lutego 2018 r. do 30 czerwca 2020 r. Ze względu na pandemię przedłużono ten okres jeszcze o 3 miesiące.
– Płyny do e-papierosów i wyroby nowatorskie są szkodliwe dla zdrowia, a mimo to nie są objęte akcyzą i są łatwo dostępne. Teraz, po prawie czteroletnim okresie oczekiwania, zostaną opodatkowane – zakomunikowała Iwona Prószyńska, rzecznik Ministerstwa Finansów.
Warto podkreślić, że akcyza na liquidy to nic nowego w Unii Europejskiej. Obowiązuje w 13 państwach Wspólnoty.
Stawka akcyzy na płyn do e-papierosów
W płynach do papierosów elektrycznych zawartość nikotyny to od 0 do 20 mg/ml. – Oznacza to, że 1 ml płynu może zawierać tyle samo nikotyny co paczka tradycyjnych papierosów. Akcyza od paczki papierosów to ponad 9 zł, a od 1 ml płynu 0,55 zł – zaznaczyła Maria Rutka.
Wyższy podatek, bo od 0,18 do 0,32 euro za 1 ml, ma sześć krajów UE. Wśród nich są: Słowenia, Szwecja, Estonia, Finlandia i Portugalia. W Danii toczą się prace legislacyjne, które zakładają opodatkowanie od 1 lipca 2022 roku. Na podobnym do Polski poziomie - od 0,1 do 0,13 euro za 1 ml płynu - stawki określiły cztery kraje. Pozostałe cztery mają stawki w przedziale od 0 - Chorwacja, do 0,08 euro za 1 ml - Włochy.
Zwolnienie z obowiązku oznaczania
Ministerstwo informuje, że do końca 2020 roku branża e-papierosów jest zwolniona z obowiązku oznaczania podatkowymi znakami akcyzy płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Posiadacze tych wyrobów dostaną okres przejściowy po 1 stycznia 2021 r. na wyprzedaż swoich wyrobów aż do 30 kwietnia 2021 r. bez konieczności oznaczania ich banderolami legalizacyjnymi.