Reklama.
Dziś – jeśli zdecydujemy się usunąć wiadomość z Facebook Messengera, zanim odbiorca ją wyświetli, wiadomość zniknie, zostawiając na swoim miejscu krótki komunikat o tym, że użytkownik ją usunął. Zatem owszem, wiadomość znika, ale nie bez śladu. A co, jeśli stracimy przypadkowo jakąś ważną wiadomość lub całą konwersację z daną osobą?
1. Sprawdź zarchiwizowane wiadomości Messengera
Załóżmy, że szukasz jakiejś konwersacji, wątku rozmów, w którym dawno się nie udzielałeś. Nie pamiętasz, gdzie jest, nie możesz znaleźć, nie pamiętasz, czy usunąłeś. Być może wcale nie usunąłeś. Facebook po jakimś czasie archiwizuje automatycznie rozmowy, w których nic się nie dzieje. To rodzaj optymalizacji zasobów serwerowych i naszych urządzeń. Wpiszmy imię i nazwisko danej osoby w Messenger, by wygrzebać dany czat spod innych. Jeśli tam go nie znajdziemy, kliknijmy w "zębatkę" ustawień w Messengerze - następnie sprawdzić pozycje ukryte czaty oraz nieprzeczytane czaty.Zobacz też: To dobry moment, aby stworzyć drugiego Facebooka. Zuckerberg może się ewakuować z Europy
2. Pobierz swoje dane z Facebooka
Załóżmy, że wysłałeś komuś zdjęcie, na którym wybitnie dobrze wyglądałeś, a swoją kopię straciłeś. Albo inna sytuacja - napisałeś komuś coś, czego teraz żałujesz, wysłałeś pikantne zdjęcie przez pomyłkę nie tej osobie, której zamierzałeś. I usunąłeś wiadomość w Messenger, zdążyłeś zanim ona odczytała. Czyli wszystko gra? Z grubsza tak. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej sytuacji, jest szansa na odzyskanie zdjęcia.Najpewniej ślad po nim istnieje gdzieś w przepastnej serwerowni Facebooka. I możesz wciąż je znaleźć (tylko ty, jeśli usunąłeś zanim odbiorca ją wyświetlił). Jak to zrobić? Wystarczy skorzystać z opcji, którą Facebook udostępnił jakiś czas temu – pobierania danych na swój temat.
Uprzedzamy, to może być wstrząsająca momentami podróż w przeszłość, pamiętajmy też, że tych danych jest ogrom, dlatego pobieranie może trochę potrwać. Istnieje opcja, by zaznaczyć pobieranie tylko informacji związanych z Messengerem. Jest duża szansa, że zdjęcie tam będzie.
3. Sprawdź chmurę.
Jeśli szukasz niezapomnianego zdjęcia, jest szansa, że masz je w swojej chmurze, nawet jeśli je usunąłeś z czatu. Messenger ma funkcję automatycznego tworzenia kopii zapasowej, którą można włączyć, jak również automatycznego zapisywania zdjęć. Inne aplikacje, jak Google Photos, mają fabrycznie ustawioną kopię zapasową. Zatem kopie mogły powstać w tle, bez twojej wiedzy, i zdjęcia nie trzeba odzyskiwać, wystarczy poszukać.4. Usuwanie ręczne czy automatyczne?
Być może – z jakiegoś powodu – prowadzisz na Messengerze różnego rodzaju rozmowy natury wysoce poufnej, z klauzulą tajemnicy. I musisz je przez to usuwać, czasem usuniesz z rozpędu to, co wrażliwe nie było i nie wiesz, jak to odzyskać.Zobacz też: Nowy wygląd wuja Facebooka miał was wkurzyć. Żeby przykryć, po co naprawdę jest wprowadzany
Sprawdź funkcję tajne konwersacje w Messengerze. Wówczas mamy szyfrowane połączenie między użytkownikami, w którym ustalasz, po jakim czasie od otwarcia ma zniknąć. Wysłane w ten sposób wiadomości, zdjęcia, filmy, są szyfrowane i nie są zapisywane na serwerach Facebooka. Nie ma tu opcji usuwania wiadomości, bo przecież i tak zniknie. Uwaga – da się zrobić screen tajnej wiadomości, stąd polecamy lepszą i niefacebookową aplikację do takich rzeczy – Signal.