Godziny dla seniorów zaczęły obowiązywać 15 października. Od tego dnia w godzinach 10-12 część sklepów obsługuje tylko klientów, którzy ukończyli 60. rok życia. W których miejscach nie zrobisz zakupów? Odpowiadamy na najczęstsze pytania.
Od poniedziałku do piątku, między 10 a 12, zakupy mogą robić wyłącznie osoby po 60. roku życia – taka regulacja, ustanawiająca "godziny dla seniorów" została wprowadzona przez rząd. To oznacza, że godziny dla seniorów nie obowiązują w weekend.
Przypomnijmy, że sklepy krytykują takie rozwiązanie. Ich przedstawiciele zwracają uwagę, że seniorzy zwykle robią zakupy wcześniej, między 8 a 10 rano. Wprowadzenie "godzin dla seniorów" może spowodować, że sklepy będą świeciły pustkami. Co więcej, po godzinie 12 mogą się przed nimi ustawiać kolejki, co nie poprawia bezpieczeństwa epidemiologicznego.
Czy na poczcie obowiązują godziny dla seniorów?
Tak, Poczta Polska dostosowała się do rządowych zaleceń i między 10 a 12 na poczcie obowiązują godziny dla seniorów. "Dwie godziny dziennie, kiedy obsługiwani są tylko seniorzy obowiązują od poniedziałku do piątku w placówkach pocztowych, które zgodnie z tygodniowym harmonogramem obsługi klientów są czynne w tych godzinach" – poinformowano w komunikacie.
"Listonosze oraz pracownicy obsługi klienta na bieżąco otrzymują maseczki, jednorazowe rękawiczki lub środki do dezynfekcji. W 5800 placówkach zainstalowano przesłony, które oddzielają klientów od obsługi. Dodatkowo Spółka apeluje do klientów, by zakrywali nos i usta oraz zachowywali co najmniej 1,5 metra dystansu od innych klientów oraz od pracowników obsługi" – czytamy również.
Czy w galeriach handlowych obowiązują godziny dla seniorów?
Nie. Godziny dla seniorów co do zasady dotyczą jedynie sklepów z żywnością, drogerii i aptek, a więc nie obowiązują w galeriach handlowych. To oznacza także, że nie ma ich w sklepach odzieżowych, meblowych czy budowlanych.
Czy na stacjach benzynowych obowiązują godziny dla seniorów?
Nie, stacje paliw nie muszą wprowadzać godzin tylko dla seniorów. Przez cały dzień mogą tam kupować i tankować wszyscy.
Czy w Rossmannie obowiązują godziny dla seniorów?
Tak, w godz. 10-12 w Rossmannie zrobią zakupy tylko starsi klienci. Co więcej, drogeria zdecydowała się zaoferować 10 proc. rabat na zakupy w Rossmannie dla seniorów (z wyjątkiem parafarmaceutyków, alkoholu oraz mleka początkowego).
Czy w Lidlu i Biedronce obowiązują godziny dla seniorów?
Tak, co więcej te sklepy także wprowadziły rabaty dla seniorów. Biedronka ruszyła z nową kampanią. Akcja nazywa się Platynowe Rabaty i skorzystać z niej mogą seniorzy od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 12 czyli w godzinach tzw. godzin dla seniorów. Polegać będzie na upustach na produkty, które są szczególnie chętnie kupowane przez tę grupę społeczną.
Czy w bankach obowiązują godziny dla seniorów?
Nie, ale niektóre banki zareagowały na ogłoszenie godzin dla seniorów i poinformowały, że starsi klienci będą mieli pierwszeństwo.
Santander Bank Polska przywrócił od 15 października (czwartek) pierwszeństwa obsługi w placówkach klientów po 60 r.ż. w pierwszej godzinie otwarcia oddziału.
Getin Bank wprowadził w placówkach godziny pierwszeństwa obsługi dla seniorów – od 10 do 12:00.
GODZINY DLA SENIORA OD 15 PAŹDZIERNIKA (GOV.PL)
Od 15 października 2020 r. wprowadzamy godziny dla seniora. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 12:00 w sklepach, drogeriach i aptekach zakupy będą mogły zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. Pozwoli to na ograniczenie ryzyka potencjalnego zakażenia.
To jednak nie jedyne rozwiązanie, które pomoże chronić osoby starsze. Oprócz tego:
– zaostrzymy zasady epidemiczne w domach pomocy społecznej i placówkach opieki, – zalecamy maksymalne ograniczenie kontaktu z osobami powyżej 70. roku życia.
Czytaj więcej