Urzędy samorządowe rozpoczną pracę zdalną.
Urzędy samorządowe rozpoczną pracę zdalną. Fot. Alina Gajdamowicz / Agencja Gazeta
Reklama.
Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji poinformował za pośrednictwem Twittera o ustaleniach, które zapadły na spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. To ciało, które składa się z przedstawicieli strony rządowej i samorządowców.
Ustalono, że od wtorku (3 listopada) urzędy samorządowe przejdą w tryb pracy zdalnej. Nastąpi to po rozporządzeniu, które ma zostać wydane w poniedziałek. Kierownikom poszczególnych placówek zostawiono możliwość zorganizowania pracy w ten sposób, by pomóc obywatelom w korzystaniu z podstawowych usług i załatwianiu spraw, których inaczej nie sposób sfinalizować.

Co z załatwianiem spraw w urzędzie

Jak podkreślono w oświadczeniu, strony zdają sobie sprawy z roli państwowych placówek w podtrzymywaniu aktywności gospodarczej i inwestycyjnej obywateli.
– Obie strony uzgodniły wspólne wystąpienie do Senatu RP o uwzględnienie w ostatniej nowelizacji ustawy "covid-owej" kwestii zawieszenia/odroczenia biegu spraw administracyjnych oraz uelastycznienia innych terminów i procedur, które ustawy wyznaczają w sposób sztywny, a których pełne dotrzymanie nie będzie możliwe w trybie pracy zdalnej – czytamy w komunikacie.

Jak urzędy radziły sobie dotąd w pracy zdalnej?

Na to pytanie odpowiadaliśmy w INNPoland przy okazji I fali koronawirusa. Okazało się, że najlepiej przygotowana do nowych wyzwań była skarbówka, która zdaniem eksperta wiodła prym w rozwiązaniach on-line.
Specjalista wyjaśniał, że większe problemy napotykały urzędy lokalne, które wtedy nie miały wypracowanych procedur i systemów informatycznych do procedowania spraw przez sieć. Skwitował, że ta przymusowa nauka pracy zdalnej miała wyjść urzędom na dobre.
Dlatego przy okazji II fali koronawirusa można powiedzieć, że dla urzędów praca w nowym trybie to nie pierwszyzna i okazję do zdobycia pierwszych szlifów miały już w pierwszej połowie roku.