W Kodeksie wykroczeń pojawił się ważna zmiana. Za nieprzestrzeganie zakazów i nakazów w związku z pandemią koronawirusa grozić będzie jeszcze wyższa grzywna. Wyższy mandat dostaną m.in. osoby, które nie noszą maseczek.
W sobotę 28 listopada w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację tzw. ustawy covidowej, w której wprowadzono przepisy dotyczące obowiązku noszenia maseczek. Do tej pory obowiązek wprowadzony rozporządzeniem nie miał podstawy ustawowej.
Co w niej nowego? M.in. przepis, zgodnie z którym nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa będzie stanowiło "uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży".
Poza tym ustawa covidowa ustanowiła obowiązek noszenia maseczek w pracy. Od 28 listopada maski muszą nosić wszyscy pracownicy, jeśli nie pracują w jednoosobowym pomieszczeniu albo nie objął ich inny wyjątek.
Prawnicy wskazują, że maseczki w pracy obowiązują nie tylko w pomieszczeniu pracy, ale także w przestrzeni "open space", czyli n. na stołówce czy w pomieszczeniu socjalnym.
Art. 116 Kw i wyższy mandat za brak maseczki
Na tym jednak nie koniec. Zmiany dotknęły także Kodeksu wykroczeń. Odnoszą się do art. 116 Kw, który mówi, że:
Jak zwraca uwagę "Rzeczpospolita", zmieniono jeden z przepisów kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Za złamanie wyżej wymienionych przepisów grozić będzie grzywna do 1000 zł. Do tej pory wynosiła "tylko" 500 zł. Oznacza to, że policja czy straż miejska będą mogły bardziej surowo karać m.in. za brak maseczki.
Pieniądze uzyskane z mandatów mają trafiać na rachunek Narodowego Funduszu Zdrowia.
Przypomnijmy, że policjant nie musi karać grzywną. Może skierować sprawę do sanepidu, który nakłada kary administracyjne.
1. Kto, wiedząc o tym, że: [
1)
jest chory na gruźlicę, chorobę weneryczną lub inną chorobę zakaźną albo podejrzany o tę chorobę,
2)
styka się z chorym na chorobę określoną w pkt 1 lub z podejrzanym o to, że jest chory na gruźlicę lub inną chorobę zakaźną,
3)
jest nosicielem choroby określonej w pkt 1 lub podejrzanym o nosicielstwo
– nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi lub w przepisach o Państwowej Inspekcji Sanitarnej albo nie przestrzega decyzji wydanych na podstawie tych przepisów przez organy inspekcji sanitarnej,
podlega karze grzywny albo karze nagany. Czytaj więcej