Reklama.
Eat Just zajmuje się wytwarzaniem substytutów mięsa i jajek. Kurczak z laboratorium marki GOOD Meat powstaje z pobranych komórek zwierzęcych, jednak odbywa się to bez zabijania drobiu. To efekt współpracy Eat Just z laboratoryjnym centrum produkcji Food Innovation and Resource Centre (FIRC) – podaje agencja Bloomberga.
Kawałki kurczaka w postaci nuggetów w panierce na początku będą sprzedawane w jednej restauracji. Obecnie firma działa nad zakupem większej ilości sprzętu, by móc obsłużyć więcej restauracji a potem rozszerzyć dystrybucję kurczaka do sklepów spożywczych.
Bloomberg wspomina, że Singapur intensywnie rozwija rynek mięsa z laboratorium i chce szybko wprowadzać alternatywne źródła mięsa w celu zabezpieczenia zapasów żywności kraju. Gęstość zaludnienia kraju wymaga znacznych nakładów jedzenia dla 5,7 mln obywateli, a kraj sprowadza znaczną jego część z zagranicy. Problemy z tą strategią obnażyły trudności w łańcuchu dostaw podczas trwającej pandemii koronawirusa.
Czytaj także: Polski kurczak będzie jeszcze tańszy. A wkrótce może zastąpić go mięso z probówki
Nie tylko mięso z laboratorium – zamienniki dla kurczaka
Kurczak to mięso lubiane, więc nie dziwią liczne plany odtworzenia charakterystycznego smaku i konsystencji drobiu. Jakiś czas temu opisywaliśmy starania polskiego start-upu, który ma szanse na świetlaną przyszłość.Producent proponuje roślinną alternatywę mięsa drobiowego pod marką Roślinny Qurczak. "Mięso" składa się z włókien do złudzenia przypominających włókna mięśniowe piersi drobiowej. Co ciekawe produkt zawiera więcej białka i mniej tłuszczu niż pierś z kurczaka. Oznacza to, że jest gratką dla dbających o wagę lub intensywnie ćwiczących osób.
Twórcy Qurczaka postawili na połączenie dwóch źródeł białka, z fasoli i pszenicy. Dzięki temu jedzenie ma pełen aminogram, czyli zawiera aminokwasy egzogenne, których potrzebuje organizm człowieka. Nie używają też żadnych ulepszaczy i chwalą się, że połowa substytutu to polska biała fasola.
Oprócz ukrócenia cierpienia hodowanego w fabrycznych fermach drobiu Roślinny Qurczak może być odpowiedzią na kryzys klimatyczny, za który w dużym stopniu odpowiedzialny jest wielki przemysł spożywczy. Produkcja mięsa jest bowiem daleko od ekologicznej.