Program Domowej Opieki Medycznej nad pacjentami Covid-19 działa od końcówki listopada. Jego zasady nie zawsze są zawsze łatwe do zrozumienia, zwłaszcza dla starszych pacjentów. W poniższym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości dot. dołączenia do programu DOM, obsługi pulsoksymetru i aplikacji PulsoCare.
30 listopada Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowy program opieki nad chorymi na Covid-19. Cześć pacjentów z lżejszymi objawami może monitorować swój stan z domu i zostać przewieziona do szpitala w razie pogorszenia dolegliwości.
W poniższym artykule podsumowujemy wszystkie najważniejsze aspekty programu, a także zapewniamy przydatne skróty do najpotrzebniejszych miejsc.
Domowa Opieka Medyczna – dla kogo
Program DOM przeznaczony jest dla osób w każdym wieku, ale przystąpienie do niego działa w różny sposób w zależności od danej osoby.
Jeśli pacjenci mają mniej niż 55 lat, mogą obrać jedną z dwóch ścieżek przystąpienia do DOM:
– wypełnienie formularza PulsoCare, znajdującego się na stronie Ministerstwa Zdrowia;
– zakwalifikowanie są przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM.
Pacjenci Covid-19 którzy ukończyli 55 lat są automatycznie włączeni do programu Domowej Opieki Medycznej. Po stwierdzeniu u nich pozytywnego wyniku testu na koronawirusa pracownik Poczty Polskiej dostarczy takiej osobie pulsoksymetr do domu bez potrzeby zapisania się do DOM.
Uwaga, osoby 55+, których izolacja domowa rozpoczęła się przed 27.11.2020 r., także muszą wypełnić formularz PulsoCare na stronie MZ.
Jak działa domowa opieka medyczna po zarażeniu Covid- 19
Zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów odbywać się ma za pomocą pulsoksymetru oraz monitorującej wyniki pomiarów aplikacji mobilnej PulsoCare. Specjalne powołane przez MZ Centrum Kontaktu w sposób ciągły sprawdzać będzie tzw. poziom saturacji krwi tlenem, tętno, temperaturę, ciśnienie oraz objawy chorobowe pacjentów pod opieką instytucji.
Pracujący w Centrum Kontaktu konsultanci i lekarze monitorują wyniki pomiarów pacjentów całą dobę i w razie stwierdzenia niepokojących wyników zlecą zdalną konsultację w formie teleporady. W razie konieczności wezwą też Pogotowie Ratunkowe, które udzieli pacjentowi pomocy lub przewiezie go do szpitala.
pulsoksymetr – co to i kto go dostanie
Pulsoksymetr to niewielkie, nakładane najczęściej na palec urządzenie. Służy do mierzenia saturacji krwi, czyli procentowego nasycenia hemoglobiny tlenem (SpO2). Wskazanie to przyjmuje maksymalną wartość 100 proc., a jej spadek może świadczyć o pogarszającym się stanie pacjenta.
– Mówi się, że dobra i właściwa saturacja to poziom 95 proc. i więcej. Pomiary nieco poniżej, czyli 94, 93 również są stanem prawidłowym, ale w obserwacji lekarskiej. Bardzo niepokojące jest zaś, gdy saturacja spada poniżej 90 – tłumaczy INNPoland.pl Dr Bożena Janicka, specjalista medycyny rodzinnej i pediatrii, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Paczkę z pulsoksymetrem dostarcza do domu pacjenta pracownik Poczty Polskiej. W przypadku osoby wypełniającej formularz PulsoCare będzie to wskazany na stronie MZ adres, a w przypadku osób 55+ adres widniejący w systemie informatycznym.
Nie trzeba być jednak lekarzem ani przechodzić żadnego przeszkolenia by używać pulsoksymetru. Badanie wykonuje się przez proste nałożenie urządzenia na palec, a przez proces przesyłania danych przeprowadza nas aplikacja mobilna.
Aplikacja PulsoCare
Oprócz narzędzia diagnostycznego pacjent musi posiadać aplikację PulsoCare, która będzie przekazywać i monitorować ich dane zdrowotne.
Nazwa aplikacji niestety bywa mylona z preparatem spożywczym specjalnego przeznaczenia "Pulmocare", lub błędnie pisana "Pulso Care". Nie należy też ściągać aplikacji PulsoCare Doctor – ta jest przeznaczona dla lekarzy kierujących swoich pacjentów do programu DOM.
Jeśli nie chcesz instalować aplikacji możesz połączyć się z systemem za pomocą komputera. Musisz wtedy skorzystać z odpowiedniej strony logowania MZ na gov.pl.
Aplikację na smartfona dla pacjentów można pobrać ze sklepów Google i Apple:
Do aplikacji dodawana jest instrukcja obsługi, także do ściągnięcia ze strony MZ. Prezentujemy jednak skrót najważniejszych informacji dla pacjenta.
PulsoCare logowanie
Logowanie do aplikacji odbywa się za pomocą loginu i hasła. Jako login pacjent podaje swój numer telefonu, musi być to ten sam, który został podany lekarzowi kierującemu do programu DOM.
Przy pierwszym logowaniu należy też podać hasło. Pacjent powinien otrzymać ten unikalny kod za pomocą wiadomości SMS, wraz z linkiem do pobrania aplikacji PulsoCare. Po zalogowaniu należy zaakceptować odpowiednie zgody dot. przetwarzania danych osobowych.
Używanie aplikacji PulsoCare – jak podłączyć pulsoksymetr?
Po zapisaniu się należy połączyć pulsoksymetr ze smartfonem. Urządzenia komunikują się za pomocą funkcji Bluetooth. Należy sprawdzić, czy jest ona włączona w naszym telefonie a następnie wyszukać wśród dostępnych w okolicy urządzeń pulsoksymetr. Aplikacja poinformuje, gdy uzyska połączenie z urządzeniem diagnostycznym.
Jeśli pacjent nie jest pewien jak włączyć Bluetooth w swoim systemie mobilnym, pomoc można uzyskać tutaj: Android, iOS.
PulsoCare jak wykonać pomiar saturacji i uzupełnić wywiad?
Po zalogowaniu i sparowaniu pulsoksymetru pacjent zostanie poproszony o wykonanie pomiaru tętna i saturacji. Trwa on ok. 60 sekund i rozpoczyna się po naciśnięciu przycisku Start na ekranie smartfona. W kolejnym kroku należy nałożyć pulsoksymetr na palec wskazujący i dotknąć nim czujnika urządzenia.
Telefon poinformuje nas o przebiegu pomiaru i jego zakończeniu, oraz uzyskanych wynikach. Pomiar należy potem ręcznie uzupełnić o temperaturę ciała, liczbę oddechów na minutę czy ciśnienie krwi. Kolejno smartfon zapyta się o wystąpienie charakterystycznych dla Covid-19 objawów. Rodzaj zbieranych danych, jest zależny od zaleceń naszego lekarza.
W ostatnim etapie następuje wysłanie danych do systemu. Odbywa się to za pomocą internetu, więc telefon musi mieć włączone przesyłanie danych przez sieć GSM lub być podłączony do sieci wifi. Aplikacja potwierdzi zakończenie wysyłki informacji o zdrowiu, po czym powróci do menu głównego.
PulsoCare – zasady wykonania poprawnego pomiaru pulsoksymetrem
Rząd na stronie gov.pl ostrzega, że wykonując pomiar pulsoksymetrem należy pamiętać o paru kwestiach:
– pomiary wykonuj po kilku minutach odpoczynku;
– przed wykonaniem pomiarów umyj ręce;
– pomiary wykonuj w pozycji siedzącej;
– podczas korzystania z pulsoksymetru, nie możesz mieć pomalowanych paznokci;
– badaj się co kilka godzin zgodnie z zaleceniami;
– wpisuj wszystkie wyniki do systemu PulsoCare.
Na nieprawidłowy pomiar pulsoksymetru mogą wpłynąć także:
– ruch palca podczas pomiaru;
– wilgotna dłoń;
– paznokcie pomalowane lakierem;
– zbyt długie paznokcie.