Reklama.
Wstrząs anafilaktyczny po szczepionce Pfizera
Jak informuje agencja Reutera, u jednej z zaczepionych ostatnio przeciw Covid-19 osób zaobserwowano reakcje alergiczną na szczepionkę Pfizera, mimo że nie była uczulona. Przypadek zaobserwowano w Juneau na Alasce.Parę minut po zastrzyku u osoby zaczęto obserwować reakcję anafilaktyczną. Podano jej epinefrynę i poddano dalszej obserwacji lekarskiej. Obecnie osoba ma czuć się dobrze, poinformował dr Lindy Jones, dyrektor oddziału ratunkowego szpitala Bartlett Regional Hospital w Juneau.
Firma Pfizer wskazała, że w trakcie szczepienia pacjent powinien być pod opieką lekarską i obserwacją, w razie ewentualności wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Sama szczepionka ma też wyraźne oznaczenia i ostrzeżenia, lecz etykieta będzie uzupełniana, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Były główny naukowiec Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) Jesse Goodman wskazał, że doniesienia są niepokojące, a sprawa powinna zastać zbadana, by lepiej zrozumieć możliwe ryzyko dla alergików.
Reakcja alergiczna po szczepionce przeciw Covid-19
Jak podaje Business Insider, dwa przypadki silnych reakcji alergicznych po podaniu preparatu Pfizer-BioNTech zgłoszono także w Wielkiej Brytanii. Osoby były jednak uczulone, więc nie było to zaskoczeniem.Niezagrażająca życiu reakcja alergiczna wystąpiła u dwóch pracowników ochrony zdrowia z Wielkiej Brytanii. National Health Service wskazało, że obie osoby na co dzień nosiły ze sobą strzykawki z epinefryną ze względu na posiadane alergie.
Brytyjska agencja regulacyjna MHRA wskazała jednak, że osoby z historią mocnych reakcji alergicznych powinny na razie wstrzymać się ze szczepieniem, ponieważ sprawa musi zostać gruntownie zbadana.
Czemu szczepionki Pfizera wywołują rekcję alergiczną?
BI wskazało, że obecnie rozważane są trzy różne wyjaśnienia reakcji alergicznych po podaniu preparatu Pfizer-BioNTech.Pierwszym pomysłem jest uczulenie na glikol polietylenowy, czyli zawarty w szczepionce polimer. W rzadkich przypadkach może on powodować reakcje alergiczną, więc możliwe, że wspomniani Brytyjczycy z alergiami byli uczuleni także i na tę substancję – rozważa immunolog i dyrektor generalny Columbia Allergy dr Sanjeev Jain.
Drugie wyjaśnienie to niespecyficzna reakcja tzw. komórek tucznych (maskocytów). Oznacza to, że cząsteczki szczepionki weszły w interakcje z "maszynerią organizmu odpowiedzialną za reakcje alergiczne".
Kolejna możliwa sytuacja to kontakt z innym alergenem przed szczepieniem. Dwie osoby z Wielkiej Brytanii, które jak wiemy mają skłonności do ostrych reakcji alergicznych, mogły zostać po prostu wystawione na działanie czynników niezwiązanych ze szczepionką. Jako przykład dr Jain podaje tu uczestnictwo w terapii leczenia alergii lub wystawienie na znany wcześniej alergen.
Kombinacja zwykłej reakcji alergicznej oraz stymulacji szczepionką na Covid-19 mogła sprawić, że organizm "włączył dopalacz" układu odpornościowego i stąd wzięła się zaobserwowana reakcja anafilaktyczna.
– Właśnie dlatego lekarze mówią leczącym się z alergii pacjentom, żeby nie przyjmowali zastrzyku przeciw alergii tego samego dnia którego idą się zaszczepić np. na grypę – wyjaśnia Jain.
Lekarz jednocześnie wskazuje, że informacje o reakcjach anafilaktycznych na preparat Pfitzera nie powinny skłaniać alergików do nieszczepienia się. Na różnych etapach przygotowania są już bowiem szczepionki kolejnych firm, które alergicy mogą lepiej znosić.
Z czasem i postępem szczepień lekarze będą też wiedzieć coraz więcej o charakterystyce każdego z preparatów, co pozwoli na ich lepszy dobór do pacjenta i dokładniejszą ocenę ryzyka reakcji alergicznej związanej z podaniem każdego z leków.