Nie jest łatwo być ministrem zdrowia. Poprzedni szef resortu, początkowo kojarzony z heroiczną walką z pandemią, teraz łączony jest głównie z aferą o respiratory, których nie było. Obecny minister "wsławił się" straszeniem karami i mandatami za łamanie obostrzeń w oparciu o wątpliwe podstawy prawne. Adam Niedzielski straszył jednak tak mocno, że w końcu ostatecznie wkurzył internautów.
Internauci na Wykopie nawołują do złożenia na ministra zdrowia skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. To za "sianie dezinformacji i straszenie karami nie mającymi PODSTAW PRAWNYCH" (pisownia oryginalna).
Wykopowicze wypominają Niedzielskiemu wywiad, którego udzielił we wtorek w Radiu Zet. – Będą mandaty, a co więcej, policja po każdej takiej interwencji może sporządzić wniosek o postępowanie administracyjne, które jest prowadzone przez głównego inspektora czy inspektoraty sanitarne – mówił pytany o zakaz przemieszczania się w Sylwestra.
Minister zdrowia przekonywał, że policja po każdej interwencji może sporządzić wniosek o postępowanie administracyjne, a tam wymierzana jest kara do 30 tys. złotych i jest egzekwowana z konta w ciągu 7 dni. – Dopiero potem można się odwołać – ostrzegał.
Autor postu na Wykopie komentuje: "PiS-owski reżim próbuje PRL-owskich metod, aby zastraszyć społeczeństwo. Nie uda się im".
Pod apelem o złożenie na Niedzielskiego skargi do ETPC rozgorzała dyskusja. Komentarzy jest kilkaset.
"Panie Ministrze. Czuję się zachęcony, żeby wyjść i sprawdzić czy omonowiec wyegzekwuje pana bezprawne prośby."
"Osobiście myślę, że to strategia terroryzowania społeczeństwa."
"Jego powinni do więzienia zamknąć za coś takiego. Gość, który możliwe, że nie odróżnia czopka od syropu, udaje wielkiego ministra zdrowia. Decydującego kiedy możemy wyjść z domu, kiedy nie. Jaką gałąź gospodarki otwieramy, jaką zamykamy. Ten Europejski Trybunał powinien mu taką karę dać, żeby to lata spłacał."
"Zaraz Pisiory się zlecą i będą płakać, że jak to tak można na Polskę donosić."
Jak złożyć skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka?
Jak czytamy na stronie www.gov.pl, prawo wniesienia skargi do Trybunału przysługuje każdej osobie, organizacji pozarządowej lub grupie jednostek, która uważa, że jej prawa gwarantowane przepisami Konwencji zostały naruszone przez Państwo Stronę Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
Prawa, które wymienione są w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka to m.in. prawo do życia, prawo do rzetelnego procesu sądowego, zakaz tortur i nieludzkiego traktowania, zakaz niewolnictwa, zakaz dyskryminacji czy zakaz karania bez podstawy prawnej.
W Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej zamieszczono link do specjalnego zestawu dokumentów dla osób, które mają zamiar wnieść skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.