Posłowie otrzymali poradniki na temat bezpiecznego korzystania z sieci.
Posłowie otrzymali poradniki na temat bezpiecznego korzystania z sieci. Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Reklama.

Przypadek Marka Suskiego

Poradnik przekazuje “kilka uniwersalnych zasad, których przestrzeganie ograniczy ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępców".
Dokument powstał “w związku z ostatnimi incydentami dotyczącymi włamań na prywatne skrzynki pocztowe oraz przypadkami przejęcia kontroli nad kontami w mediach społecznościowych”.
Chodzi m.in. o ostatnie włamanie na konto na Twitterze Marka Suskiego. Na jego profilu zamieszczone zostały zdjęcia roznegliżowanej kobiety oraz wpisy o "molestowaniu seksualnym".

Czytaj więcej: O tym zapomniał Marek Suski. Wyjaśniamy, jak hakerzy mogli przejąć jego konto na Twitterze

Jak zabezpieczyć się w sieci?

Z dokumentu przekazanego posłom dowiadujemy się, jak ważny jest silny PIN. “Nie 1234, nie 2580 – pionowy ciąg cyfr na klawiaturze, nie data urodzin”. Posłom zaleca się również korzystanie z funkcji logowania przy pomocy odcisku palca/rozpoznawania twarzy.
Poradnik przestrzega też przed pozostawieniem swoich urządzeń mobilnych bez opieki np. w sali spotkań, czy na stole w restauracji. Oraz odradza podłączanie się do publicznego Wi-Fi.

Jakie stworzyć dobre hasło?

"Nigdy nie używaj haseł typu: admin1234, 12345678, qwerty1234 itp. Nie wykorzystuj do tworzenia hasła danych, które łatwo pozyskać np. daty i miejsca urodzenia czy imion zwierząt" - radzą autorzy poradnika.
Podpowiadają też w jaki sposób stworzyć silne hasło. Tu może pomóc tzw. metoda zdania. “Polega ona na ułożeniu abstrakcyjnego zdania np. Rak leży w dole, które zapisujemy w sposób zgodny z wymaganiami dot. silnych haseł (wykorzystanie wielkich liter, cyfr, znaków specjalnych). Przykładowe hasło: 1Raklezywdole#”.
Posłom zaleca się również korzystanie z VPN’ów oraz ograniczenie liczbę urządzeń, z których logują się do social mediów.