Reklama.
Narodowy Spis Powszechny
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. będzie przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku do 30 czerwca 2021 roku. Odbywa się on co 10 lat, a w tym roku po raz pierwszy podstawową i obowiązkową formą spisu będzie samospis internetowy.Metody uzupełniające to spis telefoniczny lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego.
Czy spis powszechny jest obowiązkowy?
To pytanie może zadawać sobie wiele Polek i Polaków. Odpowiedź na nie można znaleźć na oficjalnej stronie."Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy." – czytamy.
Co grozi obywatelom unikającym wzięcia udziału w spisie? Kara pieniężna.
"Na podstawie prawa o statystyce publicznej mamy możliwość ukarania grzywną do 5 tys.” mówił prezes GUS dr Dominik Rozkut, w rozmowie z money.pl, "Oczywiście to sąd będzie ostatecznie decydował o takiej grzywnie”. Jak tłumaczył, sprawę do sądu GUS będzie kierował w przypadku notorycznego uchylania się od wzięcia udziału w spisie.
Prezes GUS zaznaczył, że "tworzymy wspólnotę krajową, narodową. W naszym interesie jest to, żebyśmy taki spis dokonali. W oparciu o dane ze spisu realizowany jest szereg polityk rozwojowych i społecznych”.
"To właśnie na podstawie spisu można zakomunikować rządzącym, jacy jesteśmy, czego potrzebujemy i jakich działań oczekujemy” – mówił dalej prezes GUS w money.pl.
Czytaj także: