Fiskus ma szeroką gamę kontroli i przepisów, którymi jest w stanie skutecznie walczyć z oszustami podatkowymi. Jednak każdy kij ma dwa końce – o ile niewątpliwe tego rodzaju kontrola jest słuszna, to stosowane przez Urząd Skarbowy narzędzia dostarczają także dodatkową pracę uczciwym.
Jak pisze "Rzeczpospolita", eksperci są zgodni, że podatek dzięki narzędziom, takim jak Jednolity Plik Kontrolny, biała lista czy split payment, oszustom jest coraz trudniej wyłudzać VAT.
– Przestępcom coraz trudniej wyłudzić podatek. VAT-owskie karuzele są coraz częściej zatrzymywane już w czasie kręcenia, a nie odkrywane dopiero po latach – mówił "RP" Piotr Świniarski, adwokat, właściciel kancelarii podatkowej.
Dzięki Jednolitemu Plikowi Kontrolnemu można w łatwy sposób porównywać dane z faktur i wyłapywać nieprawidłowości. Split payment pomaga za to pilnować skarbówce płatności. Natomiast biała lista podatników VAT ma w założeniu ułatwić przedsiębiorstwom weryfikację kontrahentów. Ma to przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa i pewności obrotu gospodarczego.
Jednak nowe narzędzia, mimo że stanowią groźną broń fiskusa przeciw oszustom, są przyczyną dodatkowej pracy, którą muszą wykonać przedsiębiorstwa. Dodatkowo o ile ułatwiają one wykrywanie przestępstw, to egzekucja niezapłaconych podatków to zupełnie inna kwestia.
Żeby zbalansować tę informację bardziej pozytywnymi treściami o podatkach, przypomnijmy, że w tym roku mamy możliwość uwzględnienia nowych ulg przy rozliczeniu podatku dochodowego PIT. Ulgi związane są z pandemią COVID-19.
Należą do nich: ulga dla ozdrowieńców COVID-19, ulga dla działalności gospodarczych, ulga od darowizny na walkę z COVID-19, ulga dla przedsiębiorstw z tytułu działalności badawczo-rozwojowej. Przeczytacie o nich więcej w INNPoland.
Oprócz tego nadal funkcjonują coroczne ulgi, takie jak np. ulga na internet czy ulga na dziecko.