Grzyb w klimatyzacji to gwarant problemów zdrowotnych. Są sposoby, by wyczyścić ją samodzielnie
Redakcja INNPoland
05 marca 2021, 13:09·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 05 marca 2021, 13:09
Chroniąc się przed letnimi falami upałów coraz więcej osób decyduje się na instalację domowej klimatyzacji. Nie wszyscy wiedzą jednak, że brak dezynfekcji może doprowadzić nie tylko do awarii urządzenia, ale również mieć poważne konsekwencje zdrowotne.
Reklama.
Ciesząc się miłym chłodem wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, w jaki sposób dbać o domowe klimatyzatory. Jakość chłodzenia w dużym stopniu zależy od stanu mechanizmu i jego czystości. Dezynfekcja nie jest jednak skomplikowaną czynnością, a dzięki postępowi technologicznemu możemy przeprowadzić ją samodzielnie.
Oprócz zagrożeń dla zdrowia, zanieczyszczenia zgromadzone wewnątrz klimatyzatora mogą również wpłynąć na obniżenie jego wydajności. W efekcie końcowym nasze urządzenie może wydawać głośne odgłosy i pobierać więcej prądu. Zabrudzenia mogą być też przyczyną nieprzyjemnych zapachów wydostających się z klimatyzatora.
Dlaczego warto dbać o czystość klimatyzatora?
Pył, kurz i bakterie osiadają na filtrze i wewnętrznych elementach urządzenia. W połączeniu z wilgocią towarzyszącą procesowi schładzania, sprzyjają rozwijaniu się pleśni, która zostaje następnie wprowadzona do mikroklimatu naszego mieszkania. Może mieć to poważne konsekwencje dla układu oddechowego.
Lekarze z Keck School of Medicine znajdującej się przy Uniwersytecie Południowej Kalifornii zwracają szczególną uwagę na bakterię zwaną legionellą. Wywołuje ona ciężką, zakaźną chorobę dróg oddechowych znaną jako legioneloza lub „choroba legionistów”. Choć początkowo legioneloza objawia się symptomami grypopodobnymi, mogą jej towarzyszyć również zaburzenia układu pokarmowego, w tym bóle brzucha, wymioty, biegunka oraz zaburzenia świadomości.
W przypadku ciężkiej postaci choroby może wystąpić również zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego lub sepsa. Brak natychmiastowej reakcji i podjęcia odpowiedniego leczenia może z kolei doprowadzić do wielu powikłań.
Jak skutecznie usunąć zanieczyszczenia z klimatyzacji?
Odgrzybianie klimatyzacji składa się z kilku etapów. Należy zdezynfekować zarówno obudowę urządzenia i lamele wylotu powietrza, jak i jego wnętrze. Warto wiedzieć, że większość domowych klimatyzatorów posiada filtry wielokrotnego użytku, których nie trzeba wymieniać.
Należy jednak czyścić je mniej więcej co 3 miesiące, w zależności od stopnia zużycia filtra. Do dezynfekcji tego elementu wystarczy nam ciepła woda i odkurzacz.
Znacznie bardziej skomplikowanym procesem jest usuwanie zabrudzeń z wnętrza klimatyzatora. Popularnym sposobem są metody piankowe, w ramach których parownik urządzenia spryskujemy grzybobójczym środkiem.
Skuteczne jest również ozonowanie z użyciem ozonatorów domowego użytku. Tu należy jednak zadbać o właściwe przygotowanie do ozonowania pokoju, w którym znajduje się klimatyzator. Podczas dezynfekcji w pomieszczeniu nie powinni znajdować się ludzie, rośliny i zwierzęta, z wyjątkiem akwarium.
– Kratki wentylacyjne i szczeliny pod drzwiami należy uszczelnić, a sprzęty elektroniczne warto przykryć folią. Zalecane jest także wyniesienie wartościowych przedmiotów i dzieł sztuki. Ozonator należy postawić na podwyższeniu, np. drabinie, pod klimatyzatorem. Do pomieszczenia można wrócić po 2 godzinach od zakończenia dezynfekcji. Trzeba pamiętać też o przewietrzeniu wnętrza – wyjaśnia Łukasz Malik, właściciel marki Wenon, oferującej ozonatory.
alergolog, pulmonolog i pediatra z Centrum Medycznego CMP
Pierwszym sygnałem problemów z klimatyzacją jest nieprzyjemny zapach, który najczęściej powstaje w przypadku dużych zmian temperatur, wilgoci lub rzadkiego używania urządzenia. Może to doprowadzić do rozwijania się bakterii i pleśni. Z kolei długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach naraża naszą błonę śluzową na przesuszenie, przez co jest ona podatniejsza na infekcje spowodowane przez rozpylone grzyby i bakterie. Może to powodować m.in. ból głowy, katar, objawy alergii, złe samopoczucie i zmęczenie.