Na globalnej pandemii Covid-19 cierpią nawet toruńskie pierniki. Żywe Muzeum Piernika w Toruniu jeszcze niedawno było pełne turystów. Mogli oni na własnej skórze odczuć tradycje miasta i samodzielnie przygotować, a właściwie wypiec pamiątkę z tradycyjnego piernika. Obiekty kultury są jedna zamknięte, a lokal ciężko znosi epidemię.
Przy zwiedzaniu Torunia Żywe Muzeum Piernika to jedna z obowiązkowych pozycji. Placówka jeszcze niedawno pozwalała turystom m.in. na własnej skórze poznać tradycje cukiernicze miasta i spróbować sił w wypieku toruńskich pierników. W pandemii Covid-19 lokal ma jednak problemy – pisze Money.pl.
– W tym roku muzeum jest praktycznie cały czas zamknięte, z krótkimi wyjątkami, oczywiście. Ubiegły rok też był bardzo trudny – wspomina Paweł Zych, specjalista ds. marketingu i sprzedaży w Żywym Muzeum Piernika.
W 2019 roku muzeum odwiedziło aż 135 tys. turystów. W ubiegłym roku było to już tylko ok. 50 tys. osób. Pandemia mocno odbiła się więc na przybytku.
– Staramy się przetrwać, wykorzystywać każdą okazję, by móc działać. Udało nam się utrzymać kadrę, czekamy na rozwój sytuacji – dodaje Zych.
Żywe Muzeum Piernika to unikalne miejsce. Od założenia 15 lat temu szybko stało się perłą wśród atrakcji turystycznychTorunia. Mimo nazwy "muzeum" placówka nie oferowała zakurzonych eksponatów za gablotami, a możliwość uczestnictwa w dawnych tradycjach.
Przed epidemią animatorzy przeprowadzali grupy gości przez interaktywny pokaz zakładający naukę przez zabawę. Turyści wychodzili zaś z lekcji z własnoręcznie wypieczonymi piernikami, powstałymi na postawie tradycyjnych receptur. Obecnie możliwy jest tylko zakup wypieków w sklepie muzeum.
Teatry, kina, muzea i galerie sztuki wciąż zamknięte
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, aktualnie nadal nieczynne są takie obiekty, jak muzea, galerie sztuki, teatry czy kina.
W myśl obowiązujących przepisów, zamknięte są też m.in. wielkopowierzchniowe sklepy budowlane, większość sklepów w galeriach handlowych, gastronomia natomiast może działać tylko na wynos. Do końca majówki zamknięte dla turystów pozostać mają też hotele.
Minister zdrowia Adam Niedzielski wskazał, że w 11 województwach od 26 kwietnia ruszą salony kosmetyczne i fryzjerskie.
Co z obostrzeniami na maj? Jak mówił szef resortu zdrowia, informacje na ten temat zostaną przekazane na kolejnej konferencji, która odbędzie się 28 kwietnia. Wtedy rząd przybliży dłuższy i dokładniejszy plan odmrażania gospodarki w maju.