Majówka na Gubałówce na długo przed pandemią. I zamknięciem szlaków.
Majówka na Gubałówce na długo przed pandemią. I zamknięciem szlaków. FOT MAREK PODMOKLY / AGENCJA GAZETA
Reklama.

Jak wejść na Gubałówkę?

Chodzi o górali i o – a jakże – dutki. Jak donosi "Tygodnik Podhalański", problem ze szlakami na Gubałówkę ciągnie się od kilku lat. Jeden z nich – ten wzdłuż torów kolejki – został zlikwidowany już jakiś czas temu.
Przebiegał on przez prywatne grunty, których właściciele żądali w sezonie opłaty za przejście. W tej sytuacji PTTK zmieniło trasę szlaku i zaczęło kierować turystów na oznakowany, czarny szlak przez Gładkie. Niestety, okazało się, że ci sami górale mają i tam ponad hektar prywatnego lasu.
– Zwrócili się (właściciele ziemi – przyp.red.) do Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie, żeby tędy nie przebiegał. A COTG zwróciło się do nas, abyśmy zajęli w tej sprawie stanowisko – mówi Marek Nodzyński z Oddziału Tatrzańskiego PTTK. – Dzisiaj prawo własności jest święte, więc nie mieliśmy wyjścia i w środę zlikwidowaliśmy szlak. Zamazaliśmy oznakowanie.
Jak czytamy w Tygodniku Podhalańskim, czarny szlak do Witowa będzie się teraz zaczynał właśnie w rejonie górnej stacji kolejki PKL na Gubałówce. A przejście na Gubałówkę ewentualnie mogłoby przebiegać przez Walową Górę, gdzie częściowo prowadzi droga gminna, ale miasto musiałoby ją najpierw wyremontować.

Tłumy w Tatrach

Informacja ta jest o tyle istotna, że właśnie rozpoczyna się długi weekend majowy – a pomimo niezbyt optymistycznej prognozy pogody, wielu rodaków zapewne uda się na wypoczynek w góry.
Kiedy ostatnio odmrażano turystykę w lutym, do Zakopanego ściągały prawdziwe tłumy. Tylko w jeden weekend funkcjonariusze interweniowali ponad 160 razy. Wystawili przeszło 100 mandatów karnych – 90 z nich dotyczyło braku maseczki na twarzy. Skierowano też 38 wniosków o ukaranie do sądu, tu także większość dotyczyła braku zasłony ust i nosa.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl