Pandemia pokazała nam, że pracować można z każdego miejsca na Ziemi – z domu, z kawiarni, z balkonu, a nawet z ogrodu. Nie każdy jest jednak przyzwyczajony do pracy w odosobnieniu – co może być wyjątkowo uciążliwe w przypadku ekstrawertyków, którzy czerpią energię z otoczenia. Zewnętrzne biura mogą być odpowiedzią na nasze postpandemiczne potrzeby.
Człowiek nie jest stworzony do ciągłego przebywania w pomieszczeniu, a praca biurowa na zewnątrz może mu przynieść wiele korzyści.
Google i inne światowe marki już projektują biura, które pozwalają na zrównoważony kontakt z przyrodą.
Nowy trend w przestrzeniach biurowych to outdoor space. Specjalizuje się w nim firma CallisonRTKL, która ma swoje budynki także w Polsce.
Siedzenie w domach dało nam wszystkim w kość. Ucierpiały szczególnie te zlokalizowane w okolicach stawu krzyżowo-biodrowego i pośladków. Wszyscy – prawdopodobnie nawet introwertycy – mamy dość przebywania w zamkniętych pomieszczeniach otoczeni przez kilkumetrowe żelbetowe ściany. Zanosi się na to, że w związku z luzowaniem obostrzeń w najbliższym czasie będziemy mogli wyłonić na powierzchnię niczym Nosferatu ze swojego grobowca.
Z drugiej strony odpuszczająca pandemia oznacza również powrót do biur… Czyli znów będziemy zamknięci przez co najmniej osiem godzin dziennie, jednak tym razem z daleka od swoich ulubionych czterech kątów.
A co gdyby istniał sposób, aby pogodzić pracę biurową z przebywaniem na zewnątrz? Okazuje się, że takie rozwiązania już funkcjonują.
Miejska legenda, potwierdzona badaniami NHAPS przeprowadzonymi przez EPA, głosi, że prawie 90 procent z nas spędza większość czasu w pomieszczeniach. Możemy siedzieć przy biurku przed komputerem przez osiem godzin dziennie bądź wpatrywać się w ekran laptopa w domu lub kawiarni. Niestety, takie wzorce siedzącej aktywności mogą mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i samopoczucia.
Praca na zewnątrz niesie ze sobą wiele korzyści
Ludzie nie zostali stworzeni do siedzenia w pomieszczeniach przez cały dzień. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, aktywność fizyczna i spacery przywracają nas do naszych korzeni jako ludzi, którzy żyli i wędrowali na zewnątrz. Siedzenie przy biurku przez kilka godzin z rzędu pozbawia nas powinowactwa do środowiska zewnętrznego i z czasem może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.
Rzeczywiste niebezpieczeństwa związane z pracą przy biurku obejmują większe ryzyko chorób serca, cukrzycy i raka. Na co dzień siedzący tryb życia przyczynia się do gromadzenia się większej ilości tłuszczu w organizmie, uszkodzenia komórek siatkówki w wyniku wpatrywania się w ekrany LED oraz wysokiego poziomu bakterii znajdujących się na klawiaturach komputerów i biurkach.
Tymczasem przebywanie na zewnątrz “naraża” pracowników na kontakt ze świeżym powietrzem i środowiskiem, które są kluczowe w celu zapewnienia nam szczęścia i zdrowia na poziomie fizycznym i emocjonalnym.
Wykazano, że szybki spacer na zewnątrz poprawia pamięć krótkotrwałą, obniża ciśnienie krwi, poprawia nastrój, zwiększa energię, a naturalne światło i świeże powietrze mogą poprawić funkcjonowanie układu odpornościowego, pomóc pracownikom lepiej się wysypiać i zmniejszyć ryzyko depresji. Może to przełożyć się na mniejszą liczbę dni chorobowych oraz lepszą koncentrację i skupienie w miejscu pracy.
Podczas gdy naukowo potwierdzone korzyści z przebywania na świeżym powietrzu są dobrze znane, 65 proc. pracowników twierdzi, że to właśnie praca jest powodem, dla którego nie wychodzą na zewnątrz tak często, jak by chcieli.
Dlatego też firmy technologiczne, takie jak Google, które znają się na nauce, podjęły działania mające na celu zmianę codziennego środowiska pracy swoich pracowników, wprowadzając do biura atmosferę otwartej przestrzeni, aby zwiększyć wydajność pracowników.
Gigant technologiczny wprowadził takie zmiany, jak świetliki, które wpuszczają więcej naturalnego światła i widoki na zieleń, aby odtworzyć środowisko zewnętrzne i pomóc pracownikom w skupieniu się i zwiększeniu kreatywności. Okazuje się, że Google nie jest w tym przypadku wyjątkiem, a na świecie są firmy, które poszły nawet o krok dalej.
Biuro przyszłości znajduje się na zewnątrz
W ostatnich latach można zauważyć tendencję, że właściciele i projektanci dodają więcej przestrzeni zewnętrznej do budynków biurowych, aby pracownicy mogli faktycznie wykonywać swoje obowiązki na zewnątrz lub chociaż na chwilę wyjść z pomieszczenia, żeby zaczerpnąć świeżego powietrza i skorzystać z promieni słonecznych.
Nowoczesne biura są projektowane w taki sposób, aby pracownicy mieli więcej możliwości oderwania się od swoich biurek i wyjścia na zewnątrz. Według projektantów, deweloperów i wynajmujących, jest to wschodzący światowy trend, który może zmienić sposób, w jaki miejsca pracy będą postrzegane oraz jaka atmosfera będzie w nich panować w ciągu najbliższych lat.
– Dostęp do światła dziennego, dobre, świeże powietrze – tego typu rzeczy są naprawdę namacalne dla najemców – mówi Marc Fairbrother, wiceprezes firmy architektonicznej CallisonRTKL, której jedne z oddziałów jest zlokalizowany w Niemczech. – Podążamy w tym kierunku, w którym bardziej liczy się wygoda użytkownika niż wydajność i koszt produktu.
CallisonRTKL realizuje na całym świecie projekty, które kładą nacisk na przestrzeń zewnętrzną. Powszechne udogodnienia w budynkach, takie jak centra fitness i parterowe kawiarnie, są wzbogacane o nowe przestrzenie przeznaczone do wypoczynku, a nawet pracy na świeżym powietrzu.
Jeden z obecnie realizowanych projektów – nowy budynek biurowy w Arlington w Wirginii dla globalnej firmy budowlanej Skanska – zawiera różnorodne przestrzenie zewnętrzne w całym budynku. Na poziomie ulicy znajduje się przestrzeń przypominająca park z miejscami do siedzenia i zacienionymi obszarami, z których mogą korzystać zarówno osoby postronne, jak i pracownicy biurowi.
Na dachu zainstalowano duże patio z różnymi miejscami do siedzenia, które mogą służyć jako miejsca na lunch, nieformalne miejsca pracy lub miejsca do prezentacji na świeżym powietrzu. Oprócz tego na szczycie znajduje również zamknięta centralna sala konferencyjna, w której można organizować zarówno formalne spotkania zarządu, jak i przyjęcia koktajlowe po godzinach pracy.
Podobne projekty zewnętrznych biur wykonują także inne firmy. Wśród nich można wymienić Taconic Partners – odpowiedzialne za renowację 440 9th Avenue, budynku z 1927 roku czy Gensler – gospodarujący taras o powierzchni ponad 650 m2 na 22. piętrze budynku przy 730 Third Avenue.
Jeżeli komuś wydaje się, że korzenie firmy powstałej w USA nie sięgną Polski – grubo się myli. CallisonRTKL ma już w swoim portfolio parę projektów wykonanych w naszym kraju. Zaliczyć do nich można Warsaw Trade Tower znajdujący się w stolicy czy Centrum Handlowe Posnania, będące największym tego typu obiektem w Wielkopolsce.
Oczywiście nie wszystkie firmy mogą sobie pozwolić na taką zmianę wizerunku przestrzeni biurowej jak Google. Ponadto, natura branży może nie sprzyjać przebywaniu na świeżym powietrzu przez cały dzień. Pracodawcy mogą jednak wprowadzić do miejsca pracy nowe praktyki, które pozwolą pracownikom czerpać korzyści z przebywania na świeżym powietrzu.
Zajęcia, takie jak codzienne ćwiczenia, nieformalne spotkania spacerowe i obiady na świeżym powietrzu, zapewniają zmianę scenerii i środowiska, podczas gdy uprawa roślin w pomieszczeniach i widok zieleni mogą zrelaksować etatowców i złagodzić stres. Te zmiany w biurze znacznie poprawią zadowolenie i wydajność pracowników.