Warzywa wyłożone na targowisku. Na pierwszym planie jest kopiec pomidorów, obok znajduje się czosnek i kapusta. W tle znajduje się waga, za którą stoi sprzedawca.
Proces konsolidacji Narodowego Holdingu Spożywczego ma zakończyć się jeszcze w pierwszej połowie 2021 r. Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Reklama.

Kiedy ruszy Narodowy Holding Spożywczy?

Stworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego, jest rzeczą, nad którą obecny rząd pracuje już od wielu lat. W ramach holdingu mniejsze spółki rolno-spożywcze połączyłyby się w jednego potężnego gracza na rynku żywności, który byłby w stanie dyktować warunki rynkowej gry prywatnym konkurentom.
I choć ostatnimi czasy sprawa holdingu zdecydowanie przycichła, to za kulisami prace trwały przez cały czas. Jak informuje TVN24 Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zdążył już wydać zgodę na utworzenie holdingu, a efekty tej decyzji możemy zobaczyć już niedługo. Według wiceministra aktywów państwowych Andrzeja Śliwki, zakończenie procesu konsolidacji ma bowiem nastąpić jeszcze w pierwszym półroczu tego roku.

Narodowy Holding Spożywczy

Prace nad projektem, który dzisiaj znamy jako Narodowy Holding Spożywczy, rozpoczęły się w Ministerstwie Rolnictwa w 2017 r. – potem projekt przejęło Ministerstwo Aktywów Państwowych.
O holdingu głośno zrobiło się rok temu, kiedy wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń przedstawił wizję stworzenia w oparciu o holding państwowej sieci sklepów spożywczych.
Sieć sklepów kontrolowana przez państwo na pewno uzupełniałaby to, nad czym dzisiaj pracujemy, czyli obecność państwa na kilku rynkach w ramach przetwórstwa produktów rolno-spożywczych – stwierdził wówczas Soboń w rozmowie z portalem money.pl.
O "Spożywczaku Plus" – jak taką teoretyczną sieć ochrzcili internauci – zrobiło się na tyle głośno, że po kilku dniach MAP musiało wydać oficjalne stanowisko. Informowało w nim, że "wbrew spekulacjom medialnym Ministerstwo Aktywów Państwowych nie planuje tworzyć sieci państwowych sklepów spożywczych czy warzywniaków. Chce natomiast konsolidować rynek rolno-spożywczy".

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl