Mecze z udziałem Polaków na EURO potrafią podnieść ciśnienie. Najlepiej kiedy ma się wtedy w pobliżu grupkę znajomych, ulubione przekąski i dobrej jakości telewizor. Wyjaśniamy, jaki telewizor wybrać, żeby równie wyśmienicie oglądało się na nim nie tylko mecze, ale i seriale, filmy, jak i grało na konsoli.
Na EURO 2020 przyszła kolej na mecz ostatniej szansy. W tym turnieju będzie to spotkanie Polska-Hiszpania. Jedno jest pewne, obejrzycie je na telewizorze w domu lub w tv pobliskiego pubu. O ile na wynik meczu przewidzieć trudno, o tyle w wyborze telewizora nie powinno być żadnych tajemnic. I chociaż debiut Biało-Czerwonych na EURO 2020 był dla polskich kibiców wielkim rozczarowaniem, to zakup nowego sprzętu RTV taki być nie musi.
Ofert jest jednak tak dużo, że przyprawia to o zawrót głowy. Jeśli zastanawiasz się, czym się różni 4K od Full HD, albo ile miejsca wymaga odbiornik 50”, to nasze podpowiedzi mogą ułatwić ci wybór.
Pierwsza ważna rzecz to rozmiar telewizora - długość przekątnej ekranu podawana w calach.
Na rynku dużą popularnością cieszą się modele od 40″ aż do 86″. Jeśli nie wiesz, która przekątna będzie pasować do twojego pokoju, możesz to w łatwy sposób obliczyć. W przypadku telewizorów o rozdzielczości 4K wartość przekątnej pomnóż razy 3. Dla Full HD – razy 5.
Uzyskasz wynik podany w centymetrach, który oznacza sugerowaną odległość od ekranu. Przykładowo: dla telewizora 50″ 4K będzie to 50″×3 czyli 150 cm (1,5 m). Dla Full HD 50″ – 50″×5 czyli już 250 cm. Optymalne odległości to zakres od 80 cm do 400 cm.
Mecze Euro 2020 w najwyższej jakości i z polskim komentarzem transmitowane są na kanale TVP 4K. Jest on dostępny bezpłatnie w ramach cyfrowej telewizji naziemnej. Jednak aby go odebrać, potrzebujesz anteny oraz tunera DVB-T2/HEVC.
Dobra wiadomość jest taka, że są w niego wyposażone telewizory np. Samsung od roku 2018. Jeśli jednak nie chcesz żadnych anten, dekoderów czy umów z operatorami kablówki lub satelity, wszystko czego ci potrzeba, to telewizor z funkcją Smart TV, obojętnie jakiej firmy, nie starszy niż z 2017 roku.
Do czego najczęściej będziesz używać swojego TV
To pytanie w zasadzie kluczowe: do czego najczęściej będziesz używać swojego TV? Chcesz oglądać programy telewizyjne i filmy, czy grać w zaawansowane gry w rozdzielczości Ultra HD? A może zamierzasz korzystać z odbiornika jako dodatkowego monitora do pracy przy laptopie?
Od odpowiedzi na te pytania zależy, na jakie parametry powinieneś zwracać uwagę. Telewizor LCD, OLED, a może QLED?
Telewizory LED są dziś bardzo popularnym wyborem ze względu na zadowalający obraz i niższą cenę względem bardziej zaawansowanych technologii.
Wyświetlacze QLED to telewizory LCD z podświetleniem LED. Zalety takiego odbiornika szczególnie docenisz, jeśli często oglądasz treści z szeroką paletą barw, np. z serwisów VoD czy płyt 4K UHD. Programy przyrodnicze i seriale - tak, dobrze trafiłeś.
Z kolei telewizory OLED odznaczają się głęboką czernią. Z tego powodu telewizory tego rodzaju najlepiej sprawdzą się w ciemnych pomieszczeniach, np. w sypialni lub będą doskonałym centrum kina domowego do oglądania filmowych hitów w najlepszej jakości.
Parametry, które decydują o jakości obrazu
Rodzaj ekranu telewizora jest bardzo ważny, ponieważ w dużej mierze wpływa na wrażenia z oglądania filmów czy grania w gry. Podczas podejmowania decyzji nie kieruj się jednak wyłącznie tym aspektem. Co z rozdzielczością i jaką ostatecznie wybrać?
HD Ready wystarczy do codziennego oglądania programów telewizyjnych nadawanych w rozdzielczości SD. Jest to rozwiązanie stosowane w najtańszych i najprostszych telewizorach.
Full HD to już nowszy format, ale wciąż typowy dla tańszych telewizorów. Sprawdzi się, jeśli wasz domowy odbiornik ma służyć przede wszystkim do podstawowych zastosowań, czyli oglądania telewizji i programów informacyjnych.
Ultra HD to format, który potocznie często jest określany jako 4K. Jeśli chcesz, żeby nowy tv posłużył Ci przez kilka najbliższych lat wybierz właśnie 4k. Najwyższa jakość zapewni ci najlepsze doznania w trakcie rozgrywek na konsoli czy też oglądania filmów i zdjęć.
Jest i 8K, chociaż w jego przypadku wypadałoby mieć dużą przekątną ekranu – przynajmniej 85″. Na rynku coraz częściej pojawiają się takie telewizory, ale nie ma jeszcze zbyt wielu treści w jakości 8K. Telewizor tego typu nie spełni na razie swojej roli.
Nowoczesne telewizory są dodatkowo wyposażone w liczne złącza. Każde z nich pozwala korzystać z dodatkowych urządzeń. Dzięki temu na ekranie telewizora obejrzysz zdjęcia z pendrive’a lub zyskasz lepszą jakość dźwięku dzięki głośnikom zewnętrznym.
Głośniki podłącza się zwykle do gniazda audio jack. Standardem w telewizorach jest też port USB. Możesz podpiąć do niego adapter i obsługiwać TV za pomocą klawiatury bezprzewodowej, siedząc wygodnie na kanapie.
Wobec wszystkich rad, które dadzą ci doradcy, najważniejsza jest jednak jedna: nie przepłacaj. Co prawda tv to urządzenie, która może spełniać w domu wiele funkcji, ale też - telewizor ma służyć na lata i być dostosowany do twoich potrzeb, zasobności portfela i możliwości, które oferuje rynek.