Model Emma.
Tak możesz wyglądać po 20 latach pracy w biurze... Źródło: Youtube
Reklama.

Emma

Realistyczny, pełnowymiarowy model kobiety w średnim wieku o imieniu "Emma", zamówiła brytyjska firma Fellowes. Model służy (bardzo obrazowemu!) pokazaniu tego, jakie efekty może przynieść długotrwałe siedzenie przy biurku.
Emma została zaprojektowana we współpracy z futurystą behawioralnym Williamem Highamem. Wspólnie z zespołem ekspertów do spraw zdrowia, przeprowadził on badanie pt. The Work Colleague of the Future. W ramach projektu, zebrano około 3000 ankiet od pracowników biurowych z Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Badanie wykazało, że ponad 9 na 10 pracowników biurowych cierpi z powodu problemów zdrowotnych związanych bezpośrednio z ich miejscem pracy, a w rezultacie odczuwają pracę jako znacznie trudniejszą.
Pracownicy biurowi spędzają średnio 6 godzin każdego dnia, siedząc za biurkiem, a ponad 90 procent z nich uważa, że jest to zbyt długo. 95 procent obawia się, że może to doprowadzić do problemów zdrowotnych w przyszłości, takich jak przygarbienie, bóle głowy i nadwaga.

Efekty pracy w biurze

Pracownicy biurowi już teraz uskarżają się na: zmęczenie oczu, ból pleców, i bóle głowy bezpośrednio związane z nieprawidłowo zaprojektowaniem miejscem pracy. Co więcej, 3/4 pracowników zażywa regularnie leki, aby zmniejszyć te dolegliwości. Emma obrazuje wszystkie te objawy.
Jej słaba postawa przypomina, że ​​spędzanie całego dnia zgarbionego nad ekranem komputera nie jest dobre dla kręgosłupa. Jej okrągły brzuch wskazuje na brak ruchu. A jej skóra jest czerwona przez egzemę wywołaną stresem - czytamy w FastCompany.com.
logo
fellowes.pl
Emma, w rezultacie pracy przez najbliższe 20 lat w obecnie panujących warunkach, będzie miała:
  • trwale zgarbione plecy przez siedzenie godzinami przed komputerem w nieprawidłowej pozycji,
  • żylaki spowodowane pogorszonym przepływem krwi,
  • otyłość brzuszną spowodowaną siedzącym trybem pracy,
  • suche i zaczerwienione spojówki oczu od długich godzin spędzonych na wpatrywaniu się w ekran monitora,
  • obrzęk nadgarstków i w obrębie kostek związany z powtarzającym się ruchem i uciskiem,
  • ziemistą skórę od długiego przebywania w sztucznym świetle,
  • wypryski i problemy skórne spowodowane stresem,
  • owłosione uszy i nos, jak również stały obrzęk śluzówek nosa ze względu na niską jakość powietrza.
  • Wiliam Higham tłumaczy, że taki niezdrowy wygląd - może stać się w przyszłości normą wśród pracowników biurowych.

    O ile nie dokonamy radykalnych zmian w naszym życiu zawodowym, takich jak częstsze przemieszczanie się, zmiana postawy przy biurku, regularne przerwy na spacery lub ulepszenie stanowiska pracy, nasze biura doprowadzą do tego, że będziemy bardzo chorzy.

    Emma to przestroga, która ma pokazać nam, w jaki sposób nasze złe nawyki w pracy wpłyną na nasze ciała w ciągu najbliższych 20 lat.